بوندس بانک آلمان:
نااطمینانی های زیادی چشم‌انداز اقتصادی آلمان را تهدید می‌کند

خبرگزاری فارس: بوندس بانک آلمان در تازه ترین گزارش خود هشدار داد نااطمینانی های زیادی چشم انداز بلند مدت اقتصادی این کشور را تهدید می کند.

خبرگزاری فارس: نااطمینانی های زیادی چشم‌انداز اقتصادی آلمان را تهدید می‌کند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز ، بوندس بانک در گزارش ماهانه خود افزود ، علی رغم فشارهای ناشی از بحران مالی و بدهی منطقه یورو رشد اقتصادی آلمان در سه ماه دوم 2012 میلادی نیز روندی عادی و طبیعی خواهد داشت ولی تا حد زیادی تعدیل خواهد شد . بر اساس این گزارش رشد اقتصادی آلمان در سه ماه نخست امسال به 0.5 درصد رسیده است و همین رشد اقتصادی کافی بود تا منطقه یورو از رکود اقتصادی نجات یابد . کمیسیون اروپا پیش بینی کرد رشد اقتصادی منطقه یورو امسال با کاهش 0.3 درصدی روبرو خواهد شد .

بر این اساس ، بزرگترین اقتصاد منطقه یورو هنوز در برابر بحران مالی و بدهی منطقه یورو ایستادگی و مقاومت کرده است . موسسه تحقیقات اقتصادی آیفوی آلمان نیز اعلام کرد شاخص اعتماد تجاری در این کشور طی ماه ژوئن برای دومین ماه متوالی کاهش یافت و به پایین ترین حد خود در دو سال اخیر رسیده است .

این گزارش افزود رشد بخش مسکن و خدمات آلمان به همراه رشد صادرات و واردات تاثیر زیادی در افزایش رشد اقتصادی این کشور داشته و افزایش سطح دستمزدها و کاهش چشمگیر نرخ بیکاری نیز تاثیر زیادی بر افزایش هزینه های مصرفی داشته است .

در حالی که کشورهای عضو یورو با بحران بدهی و کسری بودجه دست و پنجه نرم می کنند کارشناسان معتقدند آلمان بیشترین سود را از این بحران برده است.آلمان بزرگترین اقتصاد منطقه یورو به شمار می رود که ارزش تولید ناخالص داخلی این کشور به بیش از 6 تریلیون دلار معادل 3.17 تریلیون یورو می رسد . رشد اقتصادی آلمان طی دو سال گذشته با رشد چشمگیری روبرو شده است ولی در سه ماه نخست امسال این رقم به کمتر از 0.5 درصد رسیده است . البته رشد اقتصادی 0.5 درصدی آلمان نیز برای خروج منطقه یورو از رکود اقتصادی در سه ماه نخست امسال کافی بوده است .

بر این اساس ، نرخ بهره اوراق قرضه ده ساله دولت آلمان به کمتر از 1.5 درصد رسیده است . این در حالی است که دولت آلمان بیش از 6.1 میلیارد دلار از بدهی های دو ساله خود را با نرخ بهره منفی 0.06 درصد به فروش رسانده است . پایین بودن نرخ بهره استقراض برای اوراق قرضه آلمان تنها در سال 2012 میلادی بیش از 12.5 میلیارد دلار به نفع اقتصاد این کشور بوده است .

به اعتقاد برخی کارشناسان اقتصادی بحران مالی و بدهی منطقه یورو موجب سرازیر شدن بیش از 125 میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید به اقتصادی آلمان خواهد شد . دولت آلمان قصد دارد تا سال 2016 میلادی به بودجه متعادل دست یابد و کسری بودجه خود را به صفر برساند . دولت آلمان همچنین بدهی های 2.5 تریلیون دلاری خود را نیز کاهش دهد که این رقم معادل 80 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است .