گرد و غبار مهمان ناخوانده نوروز در جنوب کرمان

خبرگزاری فارس: مردم جنوب کرمان در حالی به استقبال ایام نوروز می‌روند که از شب گذشته باد شدید و گرد و غبار شرایط سختی را برای آنها ایجاد کرده است.

خبرگزاری فارس: گرد و غبار مهمان ناخوانده نوروز در جنوب کرمان

به گزارش خبرگزاری فارس از جنوب کرمان مردم در حالی خود را برای ایام نوروز آماده می‌کنند که گرد و غبار شدید زودتر از نوروز به مناطق جنوبی استان کرمان رسیده است.

وزش بادهای شدید همراه با گرد و غبار و ریزگردها موجب شده مردم برای خرید مایحتاج به سختی از منازل خود خارج شوند.

مهمان ناخوانده این روزهای استان به ویژه شهرستان‌های جنوبی کرمان که از امروز وارد این مناطق شده است بر زندگی روزمره و کار مردم اثر گذاشته و آلایندگی شدید هوا و وجود ریزگردها و گرد و خاک زندگی مردم را با مشکل مواجه کرده است.

وجود ریزگردها و گرد و خاک چهره‌ای بسیار نازیبا برای بهار معروف شهرهای جنوبی کرمان به ارمغان آورده و درختان، خودروها و طبیعت سرسبز این مناطق رنگ خاکستری به خود گرفته‌اند.

در شرایطی که همه ساله در این ایام به دلیل بهار زودرس و طبیعت سرسبز و دل‌انگیز مردم این مناطق به دامان طبیعت می‌رفتند، ولی امسال گرد و غبار همه را خانه‌نشین کرده است.

ریزش گرد و خاک که امروز نیز ادامه دارد باعث شده بار دیگر چشم مردم از شدت سوزش و خارش به هم دوخته شود.

یکی از شهروندان جیرفتی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: با این شرایط آب و هوایی امکان حضور در طبیعت وجود ندارد و باید فعلا در خانه بمانیم.

ایمان فرزان افزود: در این شرایط باید با تجهیزات مناسب از جمله ماسک برای خرید مایحتاج به خارج از خانه برویم.

شهروند منوجانی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: وزش شدید باد در شهرستان منوجان موجب قطع برق شده و امیدورایم هرچه زودتر این مشکل رفع شود.

حسین اوژند افزود: در این شرایط که گردوغبار از آسمان می‌بارد بهترین کار ماندن در خانه است تا شاید شرایط آب و هوایی بهتر شود.

شهروند عنبرآبادی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: مردم برای خریدهای ضروری با پوشیدن ماسک به خیابان‌ها می‌آیند و پس از انجام کارهای خود به سرعت به خانه‌هایشان برمی‌گردند.

علی داور بیان داشت: مردم در روزهای پایانی سال که اقدام به خانه تکانی و نظافت منازل خود پرداختند باید از فردا مجددا به خانه تکانی کنند.

 

رئیس اداره هواشناسی شهرستان جیرفت نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: شدت باد روز گذشته در مناطق شمالی استان کرمان بود، که از دیشب این پدیده به ما رسیده است.

فهیم شریفی افزود: شدت باد امروز در شهرستان‌های جیرفت، عنبرآباد و کهنوج بسیار بالا بود و در بعضی مناطق سرعت باد 75 کیلومتر در ساعت است.

شریفی تصریح کرد: اکنون دید افقی بسیار کم شده است و به حدود 100 متر رسیده است.

وی با بیان اینکه در این شرایط افت دما نیز داریم، خاطرنشان کرد: این میزان افت دما در حد یخبندان و سرمازدگی محصولات کشاورزی نیست و کشاورزان در این زمینه نگرانی نداشته باشند.

شریفی بیان داشت: این گرد و غبار از مناطق بم و زاهدان بلند شده و به دلیل فشار بالا در منطقه و همچنین شدت باد در مناطق حوالی موجب گرد و غبار شدید شده است.

وی عنوان کرد: وجود باد و بالا بودن فشار موجب گرد و خاک فراوان در منطقه شده که البته اوج این پدیده امروز است و فردا از میزان آن کاسته می‌شود.

رئیس اداره هواشناسی شهرستان جیرفت خطاب به سالمندان و افرادی که دچار بیماری‌های تنفسی هستند، گفت: این افراد در این شرایط نباید از منزل خارج شوند و این هوا برای آنها بسیار مضر است.

عبدالرضا شیروانی رئیس اداره هواشناسی پنج شهرستان جنوبی استان کرمان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در منوجان اظهار داشت: بر اساس برخورد جبهه سرد از هندوستان و جبهه گرم از روسیه در استان سیستان و بلوچستان این شرایط آب و هوایی پدید آمده است.

وی افزود: این شرایط آب و هوایی در جنوب شرق تا سه‌شنبه شب ادامه دارد و مردم باید در این مدت مراقب سلامتی خود باشند.

شیروانی تصریح کرد: سالمندان در این شرایط آب و هوایی نباید از منازل خود خارج شوند و گردوغبار پراکنده در هوا برای آنها بسیار خطرناک است.

به گزارش فارس در این شرایط ستاد تسهیلات نوروزی استان کرمان تمهیدات ویژه‌ای را برای اسکان فوری مسافران نوروزی اندیشیده است.

-----------------------------

گزارشی از: سعید سعیدی 

-----------------------------

انتهی پیام/ح10

   


انتقاد شدید نامزد سوسیالیست فرانسه از بسته نجات مالی اروپا

خبرگزاری فارس: رقیب رئیس‌جمهور فرانسه در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور به شدت از بسته نجات مالی اروپا و اقدامات سران فرانسه و آلمان در این زمینه انتقاد کرد.

خبرگزاری فارس: انتقاد شدید نامزد سوسیالیست فرانسه از بسته نجات مالی اروپا

به گزارش فارس به نقل از روزنامه آلمانی "فرانکفورترآلگماینه"، "فرانسیس اولاند" نامزد سوسیالیست و رقیب "نیکلا سارکوزی" رئیس جمهور کنونی این کشور در انتخابات ریاست جمهوری از بسته نجات مالی اروپا و تلاس "آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان  و سارکوزی برای اجرایی شدن آن به شدت انتقاد کرد.

بر اساس این گزارش، اولاند گفت که بسته نجات مالی در زمینه بودجه "بدترین دشمن" مردم اروپاست و تلاش برای اجرایی کردن آن را "اقدامی غیرقابل تحمل" اعلام کرد.

"زیگمار گابریل" از حزب سوسیال دموکرات آلمان – بزرگترین حزب مخالف دولت- نیز از این موضع‌گیری اولاند حمایت کرد. هر 2 نفر بسته نجات اروپا را "توهم" و "خطر" برای اروپا ارزیابی کردند.

اولاند همچنین ضمن اشاره به برگزاری انتخابات پارلمانی آلمان در سپتامبر 2013، ابراز امیدواری کرد که با کمک گابریل بتوانند تغییراتی را در اروپا به وجود آورند.

مرکل و سارکوزی از جمله حامیان اجرای بسته نجات مالی هستند و مرکل می‌کوشد تا با حمایت از سارکوزی در انتخابات آتی ریاست‌ جمهوری فرانسه و انتخاب مجدد وی، راه را برای اجرایی کردن بسته نجات مالی اروپا هموار کند. 

انتهای‌پیام/ط.ص

   


نهمین سالگرد کشته‌شدن "راشل کوری" با حضور دانش‌آموزان فلسطینی + فیلم

خبرگزاری فارس: دانش‌آموزان فلسطینی در نهمین سالگرد کشته‌شدن فعال آمریکایی توسط بولدوزر رژیم صهیونیستی در جنوب نوار غزه تجمع کردند.

خبرگزاری فارس: نهمین سالگرد کشته‌شدن "راشل کوری" با حضور دانش‌آموزان فلسطینی + فیلم

به گزارش مانیتورینگ فارس، شماری از فعالان حقوق‌ بشر بین‌المللی و دانش‌آموزان فلسطینی با تجمع در منطقه رفح در جنوب نوار غزه و نزدیکی مرز مصر، نهمین سالگرد کشته‌شدن "راشل‌کوری" فعال آمریکایی که توسط بولدوزر صهیونیستی جان خود را از دست داد، را گرامی داشتند.

کودکان فلسطینی به طور نمادین در مقابل یک بولدرز ایستاده و با دردست داشتن پلاکارد‌هایی کشته‌شدن این فعال آمریکایی را محکوم کردند.

راشل کوری نام دختری آمریکایی است که تنها 23 بهار از عمر او گذشته بود. او که در شهر المپیای ایالت واشنگتن زندگی می کرد در روز یکشنبه 16مارس 2003 به همراه 8 تن از دوستانش - 5 آمریکایی و 3 انگلیسی - در محله "السلام" شهر رفح در فلسطین اشغالی، سعی می کنند از اقدام یک دستگاه بولدوزر نظامی رژیم صهیونیستی در ویران کردن خانه یک فلسطینی، جلوگیری کنند.

راشل در برابر بولدوز می‌ایستد و از سرنشین بولدوزر می‌خواهد که آن را متوقف سازد. وی که پیراهنی نارنجی رنگ به تن دارد و از دور قابل تشخیص است با بلندگوی خود به اقدام راننده بولدوز اعتراض می کند. بقیه دوستانش نیز در فاصله 15 تا 20 متری راشل با فریاد از راننده بولدوزر می خواهند که توقف کند. اما بولدوزر همچنان به سوی وی حرکت می کند، راشل روی یک تل خاک می‌رود؛ اما بولدوزر به او امان نمی‌دهد و هیولای آهنی 60 تنی پیکر راشل را به زیر می‌کشد، تیغه بولدوزر او را در خاک دفن می‌کند. در همین زمان دوستان راشل فریاد می کشند و به راننده بولدوزر اشاره می کنند که توقف کند.

بولدوزر چند متر جلوتر می‌ایستد. بیل فولادیش را کاملا پایین می‌آورد و به سمت عقب حرکت می‌کند تا خوب مطمئن شود که بدن راشل را درهم شکسته است. پس از این جنایت هولناک، نظامیان اشغالگر هیچ گونه کمکی به راشل نمی‌کنند. چند دقیقه بعد، یک آمبولانس فلسطینی به محل حادثه می‌رسد و بدنه نیمه جان راشل را به بیمارستانی در رفح منتقل می‌کند. اما قبل از رسیدن به بیمارستان راشل با شهادت، در راه آزادی مردم فلسطین همراه می شود.

برای مشاهده فیلم مربوطه اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/ق

   


در آخرین ساعات سال 90 منتشر شد
فراخوان چهارمین مسابقه عکاسی از سفره‌های هفت‌سین

خبرگزاری فارس: چهارمین مسابقه عکاسی از سفره‌های هفت‌سین با مشارکت موسسه فرهنگی هنری توسعه هنرهای معاصر و سازمان فرهنگی هنری شهرداری(فرهنگسرای رویش) به همراه یک بخش ویژه اعلام فراخوان کرد.

خبرگزاری فارس: فراخوان چهارمین مسابقه عکاسی از سفره‌های هفت‌سین

به گزارش خبرگزاری فارس، سرزمین کهن ایران از دیر باز روز تولد دوباره طبیعت را جشن می گیرند و پس از اسلام نیز با تاییداتی که در احادیث از این آیین شد، نوروز به حیات خود ادامه داد. سایت لقمه نیز از چهار سال گذشته برای اولین بار با هدف حرکتی در جهت نگاهی دوباره و زیبا به آئین ها و آداب و رسوم مردم خوبمان، مسابقات فرهنگی هنری سفره های ایرانی اسلامی را آغاز کرد و هم اکنون با برگزاری چهارمین دوره مسابقه عکاسی از سفره های هفت سین لذت نشاطی وصف ناپذیر از حضور در عید زیبای ایرانیان را در کنار هنرمندان سراسر کشور تجربه می کند.

موضوع مسابقه:

بدون تردید در سراسر این سرزمین پهناور آداب و رسوم و آیین های خاص اقوام در ایام نوروز ساری و جاری است اما معتقدیم که حلقه رابط و تنها نشان ثابت نوروز همه ایرانیان، سفره هفت سین است و به استناد همین موضوع و عنوان مسابقه ما هم "هفت سین" است.سفره‌ای بی مثال که در هر جا که گسترده می شود نشان از مهمان نوازی و همدلی ایرانیان و مایه شور و نشاط است و بی تردید یکی از خاطره ساز ترین پدیده های فرهنگی زندگی ما است.

در این مسابقه نام سفره های هفت سین تنها یک استعاره از کلیه عکس های مستند اجتماعی، خبری و یا خلاقه و مفهومی در خصوص سفره های هفت سین از هر نقطه ای در کشور عزیزمان و یا سایر نقاط جهان است و به کلیه مراحل تهیه و گستردن و حضور سفره های هفت سین در اماکن خصوصی و یا عمومی با حضور افراد و یا بدون ایشان اشاره دارد و برگزارکننده با تکیه بر آداب و رسوم رایج از تمامی هنرمندان، عکاسان و علاقمندان دعوت می‌کند با نگاهی وسیع به موضوع " سفره های هفت سین" توصیه می کند محوریت آیین ها و رسوم غذایی در تدارک و گستردن این سفره پر برکت، اعم از: تهیه، خرید، بازار، برخورد و نگرش اقوام ایرانی، آرایش سفره، نقش اعضای خانواده در تزیین این سفره، تکریم جایگاه پدر و مادر، نگاه های ویژه به حاشیه های این سفره، احترام به حریم سفره و ... مد نظر شرکت کنندگان قرار گیرد.

موضوع بخش ویژه مسابقه:

دو جایزه که هر کدام به مبلغ 3 میلیون ریال و از طرف عکاس پیشکسوت میراث فرهنگی، حسن غفاری و به انتخاب هیات داوران است، به بهترین عکس هایی که با موضوعات تهیه و آماده سازی سبزه برای نوروز، نمایش و حضور سبزه در سفره هفت سین و یا رهاسازی سبزه در طبیعت ثبت شده‌اند، تعلق می‌گیرد.

تعداد آثار ارسالی:

هر متقاضی می تواند در هر بخش (آزاد و ویژه) حداکثر با 5 قطعه عکس به صورت سیاه و سفید یا رنگی در قالب های آنالوگ یا دیجیتال شرکت کند.(مجموعا حداکثر 10 عکس)

گاه‌شمار مسابقه:

آخرین مهلت ارسال عکس: 31 فروردین ماه سال 1391

ارزیابی و داوری:حداکثر تا 20 اردیبهشت ماه 1391

اطلاع رسانی: از طریق سایت لقمه و خبرگزاری ها و سایت های معتبر عکاسی

نمایشگاه: همزمان با هفته میراث فرهنگی در 28 اردیبهشت- مکان نمایشگاه متعاقبا اعلام می شود

دبیر مسابقه:

محمد صالح حجت‌الاسلامی

هیئت انتخاب و داوری:

محمدمهدی رحیمیان، فرزاد هاشمی و حسن غفاری

جوایز برگزیدگان:

نفر اول: لوح تقدیر و یادمان نمایشگاه به همراه شش میلیون ریال جایزه نقدی

نفر دوم: لوح تقدیر و یادمان نمایشگاه به همراه پنج میلیون ریال جایزه نقدی

نفر سوم: لوح تقدیر و یادمان نمایشگاه به همراه چهار میلیون ریال جایزه نقدی

آیین نامه شرکت در مسابقه:

1- برگزارکننده به منظور احترام به سایر شرکت کنندگان هیچ زمانی را برای تمدید مهلت دریافت عکس در نظر نخواهد گرفت.

2- شرکت در این مسابقه هزینه ای در برنداشته و برگزارکننده از تمامی عکاسان و علاقمندان برای حضور در این حرکت عکاسانه دعوت می کند.

3- برگزارکننده در صورت صلاحدید هیات داوران می تواند رتبه های اول تا سوم را در نظر نگیرد و یا حذف نماید و یا جایزه این بخش را بین سایر عکاسان تقسیم کند.

4- آثار به صورت تک رنگ، سیاه و سفید و رنگی و در قالب های آنالوگ و دیجیتال پذیرفته می‌شوند.

5- گروه ارزیابی و داوری حداکثر 40 قطعه عکس را برای نمایشگاه و چاپ در کتاب انتخاب می کنند که به تمامی عکسهایی که در نمایشگاه پذیرفته شده باشند گواهی شرکت و به جز سه عکس برتر مبلغ پانصد هزار ریال به عنوان حق التصویر تعلق خواهد گرفت.

6- عکس ها باید در سالهای 1390 و 1391 گرفته شده باشند و برگزارکننده با توجه به اصل پویایی و پیشرفت و همچنین احترام به عکاس و مخاطب از پذیرش عکس هایی که در سایر مسابقه ها دارای رتبه بوده و یا جایزه ای را کسب کرده باشند، معذور است. ملاک تشخیص در این اصل، برگزارکننده و گروه داوران می باشند.

7- هر متقاضی می تواند به صورت مستقل با ارسال حداکثر 5 قطعه عکس در بخش آزاد و با حداکثر 5 قطعه عکس در بخش ویژه، شرکت کند.

8- امکان ارسال آثار تنها به صورت اینترنتی وجود دارد و علاقمندان باید آثار خود را از طریق ایمیل وبه نشانی loghme@gmail.com ارسال کنند.

9-  حجم فایل عکس های ارسالی برای هر عکس حداکثر 2 مگا بایت و اندازه ضلع بزرگ هر عکس حداکثر 30 سانتیمتردر نظر گرفته شود.

10- عکس‌های آنالوگ باید اسکن شده وبا کیفیت مناسب ارسال شود.

تبصره1: از هنرمندان عزیز تقاضا می شود از فشرده سازی فایل ها پرهیز کنند.

تبصره 2: متقاضیان می توانند هر عکس را در یک ایمیل جداگانه ارسال نمایند.

11-  برگزارکننده تنها ویرایشی را بر روی عکس می پذیرد که سندیت عکس را از بین نبرد، البته تنظیم نور و کنتراست و اصلاح رنگ قابل پذیرش است. ویرایش هایی به وسیله ابزارها و نرم افزارها که منجر به اتلاق عنوان دخل و تصرف باشد عکس را از دور مسابقه خارج خواهد کرد.

12-نامگذاری فایل عکس های ارسالی بایستی با حروف و اعداد انگلیسی انجام شود.

برای نامگذاری فایل ها ابتدا نام خانوادگی ثبت شود. سپس با قرار دادن نقطه عدد عکس ارسالی و بعد از خط فاصله تعداد آثار ارسالی ثبت شده و سپس با درج نقطه شماره همراه عکاس تایپ شود. (مثال:Eslami.1-5.09123208842 و Eslami.2-5.09123208842)

13- عکس‌های دریافتی که فاقد نامگذاری صحیح و یا "فرم تکمیل شده شرکت در مسابقه" باشند، پذیرفته نخواهند شد.

14- عکس‌های راه یافته به نمایشگاه باید به سرعت و در زمان حداکثر یک هفته پس از اعلام نتایج با کیفیت مناسب برای چاپ در ابعاد 70×100 به دبیرخانه ارسال شود.

15- آثاری که مورد پذیرش داوران قرار نگرفته باشند پس از برگزاری مسابقه برای انجام کارهای پژوهشی مورد استفاده قرار خواهند گرفت و یا معدوم می شوند.

16- دبیرخانه مسابقه به طور قطع آثار دریافتی پس از مهلت اعلام شده را نخواهد پذیرفت.

17-  ستاد برگزاری، ارسال کننده را مالک عکس می‌شناسد اما در صورت تشخیص خلاف این نکته، برگزارکننده تمامی امتیازهای متعلقه را سلب و عکس مربوطه را از دور مسابقه حذف خواهد کرد.

18- برگزارکننده مجاز است تا از عکس های منتخب گروه داوران در امور مربوط به تبلیغات دبیرخانه، نمایشگاه های متعدد با همین عنوان و چاپ کتاب با ذکر نام عکاس استفاده نماید.

19- اطمینان از دریافت آثار ارسالی بر عهده متقاضی است.

20-ارسال آثار به منزله قبول آیین نامه شرکت در مسابقه و تایید مالکیت عکس‌ها است.

21- تصمیم گیری در مورد مسایل پیش بینی نشده بر عهده برگزار کننده است.

22- تبعات عدم ارسال کامل اطلاعات خواسته شده نظیر عدم اطلاع رسانی از زمان نمایشگاه، عدم ارسال کتاب، عدم پرداخت به موقع حق التصویر ها و یا جوایز، به عهده شرکت کنندگان است.

نحوه ارسال آثار:

متقاضیان می توانند آثار خود را به صورت پستی به نشانی تهران، خیابان شریعتی، جنب سینما سروش، خیابان بوشهر شماره 17، واحد 3 کد پستی 1613939911و یا به صورت اینترنتی به نشانی loghme@gmail.com ارسال کنند اما به یاد داشته باشند که برای همه شرکت کنندگان تکمیل فرم فراخوان الزامی است.

نحوه دریافت فرم شرکت در مسابقه:

فرم مسابقه یک فایل متنی (در نرم افزار word) است که می تواند توسط خود عکاس برای هر یک از بخش های آزاد و ویژه آماده شود و شامل اطلاعات شخصی هنرمند (نام و نام خانوادگی، میزان تحصیلات، تاریخ تولد، شماره تلفن، آدرس ایمیل) و مشخصات عکس (عنوان عکس، محل عکاسی، تاریخ عکاسی و شرح عکس) می شود و ارائه آن برای شرکت در مسابقه الزامی است.

متقاضیان می توانند در طول دوره مسابقه با شماره تلفن های 09123208842 و 09367832896 از ساعت 8 تا 20 هر روز تماس بگیرند.

انتهای پیام/ک

   


از 25 تا 28 اسفندماه جاری
بیش از یک میلیون نفر وارد پایتخت معنوی ایران شدند

خبرگزاری فارس: دبیر ستاد دائمی تسهیلات سفرهای خراسان‌رضوی از ورود بیش از یک میلیون نفر از سراسر ایران به مشهد الرضا(ع) از تاریخ 25 تا 28 اسفندماه جاری خبر داد.

خبرگزاری فارس: بیش از یک میلیون نفر وارد پایتخت معنوی ایران شدند

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از واحد اطلاع‌رسانی ستاد دائمی تسهیلات سفرهای خراسان‌‌رضوی، مجتبی رجایی‌خراسانی از ورود بیش از یک میلیون نفر از سراسر ایران به مشهدالرضا(ع) از تاریخ 25 تا 28 اسفندماه جاری خبر داد و اظهار داشت: این میزان زائر و مسافر در بازه زمانی 25 تا 28 اسفندماه سال جاری وارد شهر مشهد شده‌اند.

سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌رضوی در ارتباط با چگونگی اخذ آمار مسافران ورودی به استان خراسان‌رضوی گفت: آمار ورودی زائر و مسافر به استان و شهر مقدس مشهد به صورت روزانه و با روش‌های متداول علمی و فنی، زیر نظر اداره‌کل آمار و اطلاعات استانداری خراسان‌‌رضوی استخراج و به اطلاع مردم و مسئولان ذی‌ربط می‌رسد.

رجایی تصریح کرد: در میان وسایل‌نقلیه وارد شده، وسایل‌نقلیه شخصی در این 4 روز بیشترین حجم ورودی مسافران مشهد و استان را به خود اختصاص داد.

وی ادامه داد: بر این اساس از این میزان آمار ورودی مسافر به استان در حدود 600 هزار نفر با خودروهای شخصی وارد شده‌اند.

سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌رضوی تصریح کرد: پس از خودروهای شخصی، اتوبوس با 260 هزار نفر و قطار با 70 هزار نفر در ردیف‌های بعدی قرار گرفتند.

رجایی‌خراسانی خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از 200 هزار نفر در هتل و هتل‌آپارتمان‌ها و به همین میزان نیز در مهمان‌پذیرها و واحدهای اقامتی دیگر اسکان داشته‌‌اند.

انتهای پیام/ح30/ط4000

   


هنرمندان نوروز کجا می‌روند؟
ضابطیان: نوروز به گوشه‌ای از دنیا سفر می‌کنم

خبرگزاری فارس: مجری برنامه تلویزیونی «رادیو هفت» گفت: نوروز فرصت مناسبی برای سفر است و من در این ایام به گوشه‌ای از دنیا سفر می‌کنم.

خبرگزاری فارس: ضابطیان: نوروز به گوشه‌ای از دنیا سفر می‌کنم

منصور ضابطیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس گفت: ویژه‌برنامه‌‌های شبکه آموزش ویژه سال تحویل در 29 اسفندماه از ساعت 23 تا 1 بامداد به روی آنتن می رود. 

وی ادامه داد: این برنامه از ویژه‌برنامه‌های شاد و متنوعی تشکیل شده و به نوعی به معرفی برنامه 13 روزه عید می پردازد.

ضابطیان اظهار داشت: اجرای این ویژه برنامه بر عهده خودم، رشید کاکاوند و امیرعلی نبویان است و امیدوارم بتوانیم ارتباط خوبی با مخاطبان برقرار کنیم.

وی درباره برنامه‌های نوروزی خود نیز گفت: من تا 4 فروردین ماه درگیر برنامه هستم ولی پس از آن به سفر می‌روم. چون من فرصتی برای سفر ندارم، در نوروز به گوشه‌ای از دنیا سفر می کنم.

انتهای پیام/ک

   


فرماندار کوهبنان:
مسافران نوروزی از آکواریم طبیعی کوهبنان دیدن کنند

خبرگزاری فارس: فرماندار کوهبنان گفت: مسافران نوروزی و زائران امام رضا (ع) با انتخاب مسیر کوهبنان به مشهد از آکواریم طبیعی و آثار تاریخی این شهرستان دیدن کنند.

خبرگزاری فارس: مسافران نوروزی از آکواریم طبیعی کوهبنان دیدن کنند

منصور متقی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کوهبنان اظهار داشت: میهمانان نوروزی که عازم قم و تهران هستند، مسیر سیاحتی  خود را از کوهبنان به یزد و زائران علی‌بن موسی‌الرضا (ع) مسیر زیارتی خود را از کوهبنان به مشهد انتخاب کنند و با گشت و گذار و استفاده از طبیعت بکر و حیات‌وحش قرق شده کوهبنان از طریق راور یا طبس یا از طریق جاده آسفیچ به بهاباد به سمت مشهد حرکت کرده و ایامی مفرح و به یاد ماندنی را در این شهر تاریخی تجربه کنند.

وی با اشاره به آثار و ابنیه فراوان تاریخی، سیاحتی و زیارتی در کوهبنان از جمله چهار امامزاده واجب التعظیم‌، سلسله حمام‌ها، سلسله برج‌ها و قلعه‌ها‌، سلسله مساجد تاریخی و ... گفت: هر ایرانی برای یک مرتبه هم که شده باید با برنامه‌ریزی از شهر توریستی کوهبنان بام فرهنگی استان کرمان در دل کوه‌ها با جاذبه‌های تاریخی و یادگار گذشتگان که در نوع خود در کشور و استان‌ منحصر به فرد است، دیدن کند.

متقی افزود: کوهبنان دارای طبیعت بکر‌، حیاط وحش بی‌نظیر و آکواریم طبیعی که حدود 18 سال ماهی عید را در خود جای داده در روستای باب گزک با بافت قدیمی و خانه‌های دست‌کند در دل کوه‌ها است. 

انتهای پیام/ح30

   


فرماندار قم خبر داد
امکان بازدید زائران از ضریح در حال ساخت امام حسین (ع)

خبرگزاری فارس: فرماندار قم گفت: مسافران و زائران می‌توانند از دوم تا 12 فروردین ماه سال آینده از ضریح در حال ساخت امام حسین (ع) بازدید کنند.

خبرگزاری فارس: امکان بازدید زائران از ضریح در حال ساخت امام حسین (ع)

به گزارش خبرگزاری فارس از قم عبدالسعید حقیقی‌مقدم در حاشیه بازدید از ستاد تسهیلات زائران استان قم در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: بیش از 30 هزار جلد کتاب توسط دستگاه‌های فرهنگی قم و در موضوعات مختلف به عنوان هدیه در اختیار زائران و گردشگران قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به برنامه‌های ویژه ستاد تسهیلات زائرین استان قم در ایام نوروز گفت: بازدید از ضریح در حال ساخت امام حسین (ع) از جمله این فعالیت‌هاست و عموم مردم می‌توانند از دوم تا 12 فروردین ماه با مراجعه به کارگاه ساخت ضریح واقع در مدرسه معصومیه نسبت به بازدید از آن اقدام کنند.

فرماندار قم از چاپ و توزیع نقشه‌های راهنما ویژه مسافران و گردشگران خبر داد و افزود: شهرداری و نیروی انتظامی استان قم تلاش زیادی در ارائه خدمات مطلوب به شهروندان و حضور موثر میدانی داشته و اقدامات آنها قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه کسانی که به قم مسافرت می‌کنند نیازهای تغذیه‌ای خود را تنها از مراکز تعیین شده تهیه کنند، گفت: طرح جمع آوری و ساماندهی دستفروشان در قم اجرا می‌شود.

حقیقی‌مقدم با تاکید بر تداوم نظارت بر قیمت‌ها تصریح کرد: نظارت بر این مسئله تعطیلی نداشته و در ایام نوروز نیز بازرسی‌ها ادامه می یابد.

رئیس کمیته هماهنگی، نظارت و ارزیابی ستاد تسهیلات زائرین استان قم با اشاره به اختصاص شماره پیامک 30004828 به این امر گفت: شهروندان و زائران می‌توانند هرگونه کمبود یا مشکل را در این زمینه به وسیله پیامک به اطلاع کمیته نظارت و ارزیابی برسانند.

وی افزود: شماره تلفن 3 – 7837672 نیز آماده دریافت هرگونه انتقاد یا پیشنهاد مردم خواهد بود و این موارد به صورت روزانه پیگیری می‌شود.

حقیقی‌مقدم با بیان اینکه همه توان استان برای داشتن ترافیکی روان به خصوص در هسته مرکزی شهر به کار گرفته می‌شود، اظهار کرد: مشکل ترافیک امری طبیعی در زمان اوج مسافرت‌ها محسوب می‌شود اما امیدواریم با گشایش موقت بخشی از پارکینگ زیرسطحی میدان امام خمینی (ره) شاهد کاهش بار ترافیکی در قم باشیم.

فرماندار قم به اعلام آمادگی همه دستگاه‌ها به منظور اسکان مسافران در ایام نوروز گفت: افراد می‌توانند با مراجعه به ستاد تسهیلات زائرین، از مکان‌های مجاز نصب چادر اطلاع یابند.

وی از افزایش 33 درصدی ظرفیت آموزش و پرورش در اسکان مسافران نوروزی نسبت به سال‌های گذشته خبر داد و افزود: ظرفیت اسکان سازمان حمل و نقل و پایانه‌ها هفت درصد و ظرفیت اسکان مراکز گردشگری 14 درصد نسبت به گذشته افزایش یافته است.

حقیقی‌مقدم با بیان اینکه در سال‌های گذشته تنها پنج بقعه متبرکه در این ایام فعال بودند گفت: در نوروز 91 بیش از50 امامزاده و بقاع متبرکه به زائران و مسافران خدمات ارائه خواهند داد.

رئیس کمیته هماهنگی، نظارت و ارزیابی ستاد تسهیلات زائرین استان قم با اشاره به افزایش 10 درصدی پایگاه‌های اورژانس در قم ابراز کرد: امسال یک دستگاه اتوبوس دارای تجهیزات کامل آمبولانس نیز به ناوگان اورژانس قم افزوده شده است.

وی از افزایش 13 درصدی ظرفیت هتل‌ها و هتل آپارتمان‌های استان قم در زمینه پذیرش مسافران خبر داد و گفت: خانه‌های استیجاری استان نیز رشد 100 درصدی داشته‌اند.

حقیقی‌مقدم خاطرنشان کرد: تیم‌های راهنمایی‌کننده مسافرین نوروزی در قم نسبت به سال‌های گذشته 85 درصد افزایش داشته‌اند ضمن اینکه این سازمان اقدام به برپایی خیمه‌های نماز در محورهای مواصلاتی کرده است که تعداد آنها نیز 50 درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام/ح20

   


در نخستین روز سال جدید صورت می‌گیرد
استقبال خراسانی‌رضوی از مسافران نوروزی با اهدای صنایع‌ دستی

خبرگزاری فارس: معاون میراث فرهنگی خراسان‌رضوی گفت: به نخستین مسافران نوروزی خراسان‌رضوی در لحظه سال تحویل صنایع دستی اهداء می‌شود.

خبرگزاری فارس: استقبال خراسانی‌رضوی از مسافران نوروزی با اهدای صنایع‌ دستی

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، به نقل از واحد اطلاع‌رسانی ستاد دائمی سفرهای استان خراسان‌‌رضوی، سیدجواد موسوی با بیان اینکه به نخستین مسافران نوروزی خراسان‌رضوی در لحظه سال تحویل صنایع دستی اهداء می‌شود، اظهار داشت: این اقدام با هدف استقبال مناسب از مسافران خراسان‌رضوی و مضجع شریف امام رضا(ع) صورت می‌گیرد.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌رضوی افزود: در تمامی مراکز گردشگری خراسان‌رضوی نمایشگاه‌‌های فروش صنایع‌ دستی دایر می‌شود.

وی از افتتاح نخستین بازارچه صنایع‌ دستی در مجتمع گردشگری باباقدرت خبر داد و گفت: در این بازارچه فروش انواع و اقسام صنایع‌ دستی و آثار هنری هنرمندان خراسان‌رضوی پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام/ح30/ط4000

   


رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان:
گردشگری مجازی سه بُعدی در کاشان فعال می‌شود

خبرگزاری فارس: رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان، از فعال شدن زمینه‌های گردشگری مجازی سه بُِِعدی در این شهرستان خبر داد.

خبرگزاری فارس: گردشگری مجازی سه بُعدی در کاشان فعال می‌شود

حسین یزدان‌مهر امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در کاشان اظهار داشت: با آماده شدن سایت میراث فرهنگی این شهرستان و رونمایی از آن در تعطیلات نوروز و ایجاد تورهای گردشگری سه بُعدی مجازی توسط این سایت، زمینه گردشگری مجازی برای هموطنان ایرانی در سراسر کشور فراهم می‌شود.

وی افزود: با فراهم شدن زمینه گردشگری مجازی در کاشان و ایجاد تورهای مجازی سه بُعدی توسط این سایت، هموطنان ایرانی که امکان مسافرت به این شهرستان برای بازدید از جاذبه‌های تاریخی کاشان برایشان فراهم نیست با استفاده از تورهای مجازی به این شهرستان سفر می‌کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان خاطرنشان کرد: گردشگری مجازی سه بُعدی این امکان را فراهم نموده تا از تمامی فضاهای شاخص جاذبه‌های تاریخی باغ تاریخی فین کاشان، تیه‌های باستانی 7 هزار ساله سیلک، بازار کاشان، خانه‌های تاریخی طباطبایی، بروجردی‌ها، عامری‌ها، این شهرستان در این فضا استفاده کنند.

وی یادآور شد: برای انجام سفرهای مجازی بیش از 300 میلیون ریال توسط سازمان میراث فرهنگی هزینه شده است.

به گفته وی مجموعه باغ تاریخی فین، کارگاه‌های هنرهای سنتی، خانه بروجردی‌ها، تپه‌های باستانی 7 هزار ساله سیلک، مدرسه و مسجد آقابزرگ و مجموعه بازار کاشان اماکن تحت پوشش میراث فرهنگی است.

یزدانمهر اضافه کرد: خانه‌های تاریخی عباسیان، طباطبایی و حمام سلطان امیر احمد واقع در خیابان علوی کاشان تحت پوشش شهرداری کاشان و خانه تاریخی تاج خانه هنرمندان و خانه تاریخی عامری‌ها نیز تخت پوشش بخش خصوصی قرار دارند.

شهرستان کاشان دارای بیش یک‌هزار و 200 اثر تاریخی است که 300 اثر آن در فهرست آثار ملی کشور فرار گرفته و باغ تاریخی فین کاشان نیز اخیرا به ثبت جهانی رسیده و همچنین تپه‌های 7 هزارساله سیلک در آستانه ثبت جهانی است.

انتهای پیام/غ10

   


براساس آمار رسمی منتشره
بیش از دو هزار نفر در جریان انقلاب مردم یمن علیه رژیم صالح کشته شدند

خبرگزاری فارس: براساس آمارهای منتشره از سوی دولت یمن بیش از دو هزار نفر در جریان انقلاب مردم یمن علیه حکومت صالح کشته شده‌اند.

خبرگزاری فارس: بیش از دو هزار نفر در جریان انقلاب مردم یمن علیه رژیم صالح کشته شدند

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، براساس آمارهای رسمی منتشره از سوی دولت یمن طی یک سالی که از انقلاب مردم یمن علیه حکومت صالح می‌گذرد، بیش از دو هزار نفر کشته شده‌اند.

این اولین آمار رسمی منتشر شده توسط دولت یمن پس از تظاهرات گسترده مردم در اولین سالگرد انقلاب است.

وزارت حقوق بشر یمن اعلام کرد که حداقل دو هزار نفر شامل غیرنظامیان معترض و نظامیان جدا شده از رژیم علی عبد الله صالح و 120 کودک در جریان این اعتراض‌ها کشته شدند.

این آمار تاکید می‌کند که22 هزار نفر هم در جریان حوادث انقلاب یک سال گذشته مجروح شدند.

گروه حقوق بشر و سازمان عفو بین ‌الملل اوایل سال‌جاری میلادی اعلام کردند که 200 معترض در جریان تظاهرات‌ها و اعتراض‌های مردمی در یمن کشته شده‌اند.

دولت علی عبدالله صالح ماه گذشته پس از سه دهه قدرت برکنار شد، اما هرگز آماری از قربانیان این اعتراض‌ها ارائه نکرد.

انتهای پیام/++

   


مدیرکل حمل و نقل خراسان شمالی:
ترافیک بجنورد ـ‌ جنگل گلستان سنگین است

خبرگزاری فارس: مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های خراسان شمالی گفت: هم اکنون ترافیک بجنورد به جنگل گلستان در غرب این استان سنگین گزارش شده است.

خبرگزاری فارس: ترافیک بجنورد ـ‌ جنگل گلستان سنگین است

سعید سبحانی دقایقی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بجنورد  تصریح کرد: با وجود سنگینی ترافیک لیکن حرکت خودروها روان است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های خراسان شمالی بر رعایت فاصله قوانین راهنمایی و رانندگی از سوی مسافران تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه طبق برسی های انجام شده ساعت اوج ترافیک در محورهای خراسان شمالی 11 الی 14 و 15 الی 16 است از رانندگان خواست تا به منظور جلوگیری از حوادث تلخ از شتاب پرهیز کنند.

سبحانی همچنین به رانندگان توصیه کرد تا با توجه به حجم بالای مسافرت‌های نوروزی، نکات ایمنی رعایت کنند.

وی گفت: مسافران علاوه بر استفاده از زنجیر چرخ در محورهای برف گیر و لغزنده ، لباس گرم و مواد غذایی به همراه داشته باشند.

خراسان شمالی در مسیر دو قطب زیارتی شرق کشور مشهد مقدس و قطب سیاحتی شمال قرار دارد.

بر اساس آمار رسمی سالانه 15 میلیون زائر و مسافر از خراسان شمالی دیدن یا گذر می‌کنند.

پارسال طی ایام نوروز 3 میلیون و 516 هزار نفر وارد خراسان شمالی شدند.

انتهای پیام/غ20

   


در گفت‌و‌گو با فارس عنوان شد
نظر امام صادق(ع) درباره نوروز/ کیفیت نماز نافله نخستین روز سال

خبرگزاری فارس: یک کارشناس دینی با بیان اینکه غسل، روزه و خواندن دعا از جمله اعمال مستحبی در روز عید نوروز است، به بیان دیدگاه امام صادق علیه‌السلام در خصوص نوروز پرداخت.

خبرگزاری فارس: نظر امام صادق(ع) درباره نوروز/ کیفیت نماز نافله نخستین روز سال

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن جنتی‌منش، کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در گفت و گو با خبرنگار آئین و اندیشه فارس با بیان اینکه ادیان و مکاتب موجود در دنیا در مواجه با پدیده‌های اجتماعی و آداب و رسوم مربوط به اجتماعی، 3 نوع برخورد می‌توانند داشته باشند، اظهار داشت: برخورد اول اینکه تمام فرهنگ‌هایی که قبل از آن مکتب وجود داشته است را نفی و طرد می‌کنند.

وی با اشاره به برخورد دوم مبنی بر اینکه برخی از مکاتب در مواجهه با آداب رسوم ملت‌ها، تمامی آداب خوب و غلط  آنها را می‌پذیرد، در خصوص برخورد سوم مکاتب گفت: این نوع مکاتب آداب و رسوم معقول و انسانی را تایید می‌کند و آداب و رسوم غیر عاقلانه و خرافی گرایانه را از بین برده و نقد می‌کند. به طور خلاصه آداب و رسوم خوب فرهنگی را می‌گیرد و نگرش‌های غلط و نادرست را نفی می‌کند، با ظهور اسلام این مسئله به شکل جدی صورت گرفت و حتی در فرهنگ‌های که اسلام در آنها پیشرفت کرد نوع برخورد اسلام با آداب و رسوم اجتماعی هر جامعه‌ای از نوع سوم است.

این کارشناس دینی با تاکید بر اینکه اسلام آداب و رسوم خوب جامعه انسانی را پذیرفته به شکل منطقی در آنها صحه می‌گذارد، خاطرنشان کرد: هنگامی که اسلام در سرزمین عربستان ظهور کرد، آداب و رسوم اجتماعی غلط از جمله شرک و چندگانه پرستی، دزدی و غارت که به عنوان کار پسندیده در اجتماع محسوب می‌شد، را نقد کرد و گاهی نیز شکل اصلاح شده‌ آنها را به جامعه معرفی کرد.

حجت‌الاسلام جنتی منش اذعان کرد: اسلام برخی از آداب و رسوم معقول نوروز را تایید کرد و در گسترش همان فرهنگ در دیگر جوامع تلاش کرد تا به دیگر مردمان بشناساند. مسائل مختلفی مانند نو شدن زندگی، تمیزی، نظافت کمک کردن به بزرگ‌ترها، دید و بازدید‌ها، هدیه دادن‌ها و بحث صله رحم اینها را رسومات خوب و زیبایی بود که اسلام بر همه آنها مهر تایید گذاشت.

اسلام به نوروز رنگ و بوی معنوی بخشید

وی ادامه داد: اسلام در مواجهه با نوروز یک خدمت بزرگی انجام داد و نوروز را از انحصار مادی، تن و بدن بیرون کرد و به آن شکل معنوی داد. یعنی بعضی از کارهایی که داخل آداب و رسوم نوروز انجام می‌شود را به عنوان یک قداست فرض کرد.

این کارشناس مرکز پاسخگویی به شبهات دینی با بیان اینکه گنجاندن ثواب در برخی آداب و رسوم نوروز توسط اسلام رنگ و بوی معنوی به آن بخشید. بیان داشت: در اعمال عید نوروز در کتاب‌های ادعیه اعمالی را ذکر کردند تا نگاه یک ایرانی مسلمان به طبیعت، نو شدن آن و شکل ظاهری تنها نباشد. بلکه در کنار آن جان خود را صفا دهد و با معنویت مانوس شود و در کنار آن با زنده شدن دل یاد خدا و ذکر خدا انجام شود.

کیفیت نماز نافله نوروز

وی در خصوص سایر اعمال نوروز ادامه داد: یکی از اعمال ویژه نوروز نماز نافله مستحبی است که در کتاب مفاتیح الجنان مرحوم حاج شیخ عباس قمی به آن اشاره شده است که 4 رکعت است و بعد از نماز ظهر و عصر خوانده می‌شود و بعد سجده و دعای مخصوص خود را دارد. گفته می‌شود که اگر این نماز برای عید نوروز انجام شود موجب بخشش گناهان می‌شود.

حجت الاسلام جنتی با برشمردن برخی از آداب دیگر نوروز از جمله غسل کردن، پوشیدن لباس تمیز، استعمال عطر و بوی خوش اظهار داشت: گفتن ذکر «یا ذالجلال و الاکرام» در روز نوروز مستحب است که زیاد گفته شود، چرا که باعث صفای روح و جان انسان می‌شود، همچنین یکی دیگر از آداب عید نوروز اسلامی روزه گرفتن است که در این روز، روزه مستحب است، خواندن دعای معروف و مشهور نوروز در هنگام تحویل سال نو از جمله دیگر اعمال این روز محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: ذکر عید نوروز جان تازه‌ای به انسان می‌بخشد و او را از حالت طبیعت گرایانه و مادی گرایانه بیرون آورده و در سایه آن عیدی را به ارمغان می‌آورد که انسان‌ها علاوه بر نو شدن خانه و زندگی‌شان، جان و درونشان را شست‌وشوی خواهند داد و از هر گونه آلایندگی پاک می‌کنند که با این روح پاک به استقلال سال نو و بهار می‌روند.

روزی که در آن گناه نشود عید است

این کارشناس دینی با بیان اینکه دین اسلام معنای دیگری به نوروز بخشید و عید را از انحصار زمانی خارج کرد، ابراز داشت: اسلام، عید را به عنوان امری معنوی تلقی کرد که در آن روز از گناهان کناره‌گیری شود. حدیثی از امام علی علیه‌السلام در این باره نقل شده است که فرمودند «کُلُّ یَومٍ لا یُعصَی اللهُ فیهِ فَهُوَ یَومُ»؛ «هر روزی که در آن روز گناه نشود، آن روز روز عید است»؛ یعنی خوشحالی و شادی ایرانی مسلمان را به این سمت سوق داد که شادی و نشاط او جهت خدایی باشد.

امام صادق(ع) از اهمیت نوروز می‌گوید

وی در خصوص اهمیت نوروز در روایات اسلامی به روایت امام صادق علیه‌السلام اشاره کرد و افزود: امام صادق علیه‌السلام خطاب به «معلی بن خُنَیس‌» می‌فرماید: «نوروز روزی‌ست که در آن پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم برای حضرت علی علیه‌السلام در غدیر خم پیمان گرفت و آنان که آنجا بودند به ولایت آن حضرت اقرار کردند و خوشا به حال کسی که آن را نگه داشت و بدا به حال کسی که آن را زیر پا نهاد، نوروز روزی‌ست که در آن پیامبر (ص) حضرت علی (ع) را با وادی جنیان مواجه کرد و از آنان میثاق گرفت، نوروز روزی‌ است که در آن علی علیه السلام در جنگ نهروان پیروز گشت، نوروز روزی‌ست که در آن قائم ما اهل بیت ظاهر می‌شود و خداوند او را بر دجال پیروز می‌سازد.

حجت‌الاسلام جنتی منش با اشاره به تفاوت نوروز در روایت امام صادق(ع) با نوروزی که سال شمسی در آن جدید می‌شود، گفت: امام ادامه می‌دهد: نوروزی نیست که ما در آن منظر فرج نباشیم، چرا که آن روز از برای ماست، ایرانیان آن را نگاه داشتند اما شما آن را از بین بردید و این [نوروز] اولین روز سال [برای] ایرانیان است، همچنین «معلی» می‌گوید: در صبح‌گاه نوروز خدمت امام صادق علیه‌السلام رسیدم، امام بر من فرمودند: معلی! آیا می‌دانی امروز چه روزی‌ست؟! عرض کردم: نخیر، ولی [همین‌قدر می‌دانم] روزی‌ست که ایرانیان آن را روز بزرگی می‌دانند و گرامی‌اش داشته و در آن روز بر هم تبریک می‌گویند، امام فرمودند: قسم به خانه خدا که این روز برای امر بزرگی است که آن را برایت شرح می‌دهم تا بدانی.

وی ادامه داد: عرض کردم: یادگیری این مطب برایم دوست‌داشتنی‌تر از این است که عمری جاودان یابم؛ خداوند دشمنان شما را نابود سازد، امام فرمودند: معلی! نوروز روزی‌ست که خداوند در آن از انسان پیمان گرفت که او را بپرستند و برایش شریک قائل نشوند و به دین فرستادگانش گروند، نوروز روزی‌ است که خورشید برای اولین بار طلوع کرد و بادهای بارور ساز وزید و گل‌های زمین آفریده شد، نوروز روزی‌ست که کشتی حضرت نوح (ع) [بعد از طوفان] بر فراز کوه جودی ساحل گرفت، نوروز روزی‌ست که فرشته وحی، جبرائیل بر پیامبر اسلام(ص) نازل شد، نوروز روزی‌ست که حضرت ابراهیم(ع) بت‌های قوم خود را شکست و نوروز روزی ا‌ست که پیامبر اکرم(ص) حضرت علی (ع) را بر دوش خود بلند کرد تا بت‌های قریش را در‌ انداخته و درهم شکند.

انتهای پیام/ک

   


با اجرای فرزاد حسنی
ویژه برنامه تحویل سال شبکه 3 در دو بخش روی آنتن می‌رود

خبرگزاری فارس: ویژه برنامه تحویل سال شبکه سه سیما در دو بخش و در مجموع 300 دقیقه روی آنتن می‌رود.

خبرگزاری فارس: ویژه برنامه تحویل سال شبکه 3 در دو بخش روی آنتن می‌رود

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، ویژه برنامه تحویل سال شبکه سه سیما به تهیه کنندگی محمد هاشمی اصل در گروه اجتماعی تدارک دیده شده و در مدت زمان 300 دقیقه در دو بخش پخش می شود.

بنا بر این گزارش، بخش اول این برنامه امشب -29 اسفند ماه- ساعت 23:15 تا 24 پخش می شود و بخش دوم نیز از ساعت 6 صبح تا 9:45 روز سه شنبه اول فروردین ماه پخش می شود.

به گزارش فارس، این برنامه گفت‌وگو محور که اجرای آن بر عهده فرزاد حسنی است، با حضور هنرمندان در عرصه خوانندگی و بازیگری، ورزشکاران و ... به صورت زنده پخش خواهد شد.

همچنین برقراری ارتباط زنده با نجف، مشهد الرضا و... از دیگر بخش‌های این برنامه است.

انتهای پیام/ک

   


ائمه به مزار شهدا عنایت دارند

دوشنبه 29 اسفند 1390 نویسنده: مینا ب |

آیت‌الله کعبی:
ائمه به مزار شهدا عنایت دارند

خبرگزاری فارس: عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: دلیل ایجاد تحول روحی در زائران سرزمین‌های نور، عنایتی است که ائمه اطهار(ع) به مشهد شهیدان دارند.

خبرگزاری فارس: ائمه به مزار شهدا عنایت دارند

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی سپاه استان قم، آیت‌الله عباس کعبی با اشاره به اعزام کاروان‌های راهیان نور اظهار داشت: بازدید از یادمان‌های شهدا سبب می‌شود افراد خود را در فضای جهاد و شهادت طلبی دیده و در مسیر قدردانی از قهرمان‌های جاوید ملت ایران و اسلام و حماسه آفرینان هشت سال دفاع مقدس قرار بگیرند.

وی اضافه کرد: به وفور دیده می‌شود که این اردوها و بازدید از صحنه‌های فداکاری و دلاوری سبب تاثر و به دست آوردن توشه معنوی شده و افراد با عزم و اراده قوی و تحول روحی به دیار خود برمی‌گردند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: بسیار دیده شده کسانی که به این مناطق سفر می‌کنند به نحوی پس از بازگشت، در زندگی خود تحول ایجاد می‌کنند.

وی اذعان داشت: شاید منشا این تاثیرگذاری این است که شهدا زنده و نظاره‌گر بر این دنیا هستند و کسانی که به مشهد شهیدان، مجاهدان و دلاوران می‌روند، لطف و عنایت این ارواح قدسی را به خوبی درک می‌کنند.

کعبی اظهار کرد: این تاثیر گذاری خاک جبهه و سنگرهای رزم‌آوران و صحنه‌های فداکاری به خاطر همین ارواح مقدس و عنایتی است که ائمه(ع) به مزار شهدا دارند.

وی گفت: حرکت راهیان نور یک امر قابل قدردانی است و امیدوارم تمام کسانی که در این عرصه حضور پیدا می‌کنند، از این فرصت استفاده کرده و بهترین ره‌توشه را بردارند.

انتهای پیام/ح30

   


درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic