اینجا شکست معنی ندارد

پنجشنبه 10 آذر 1390 نویسنده: مینا ب |

جایگاه کربلا در نگاه حضرت امام خمینی(ره) - 1
اینجا شکست معنی ندارد

خبرگزاری فارس: سیدالشهدا هم شکست خورد در کربلا، اما شکست نبود این کشته شد و زنده کرد یک عالمی را. امیرالمؤمنین هم در جنگها، در جنگ صفین شکست خورد. لکن شکست نبود این، او در خدمت اسلام بود و برای خدا کار می کرد، کسی که برای خدا کار بکند، هیچ وقت شکست تویش نیست برد همیشه با آنهاست

خبرگزاری فارس: اینجا شکست معنی ندارد

«... من عرض می کنم که وقتی بنا شد که ما به تکلیفمان عمل بکنیم، و ما آن راهی را که خدای تبارک و تعالی پیش پای ما گذاشته است آن راه را برویم، برای ما شکست هیچی نیست برای اینکه از دو حال خارج نیست یا این است که ما پیش می بریم که شکست هیچ نیست، و یا این است که نه، می آیند و ما را عقب می زنند. ما تکلیفمان را عمل کرده ایم، چه شکستی است؟
سیدالشهدا هم شکست خورد در کربلا، اما شکست نبود این کشته شد و زنده کرد یک عالمی را. امیرالمؤمنین هم در جنگها، در جنگ صفین شکست خورد. لکن شکست نبود این، او در خدمت اسلام بود و برای خدا کار می کرد، کسی که برای خدا کار بکند، هیچ وقت شکست تویش نیست برد همیشه با آنهاست.»(1)
حضرت امام(ره) بارها و با تأکیدات فراوان در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تنها شرط ورود به صحنه های سیاسی و الهی مبارزه را تعهد بر عمل به تکلیف شرعی و پذیرفتن تمامی تبعات آن اعم از پیروزی یا شکست می دانستند و همانگونه که در رهنمود بالا نیز مشهود است، پیروزی ابدی در شکست کربلا را به عنوان اسوه مبارزه و بندگی هر عاشورایی دانسته و پیروزی های خیالی خارج از نصرت الهی را اینگونه ترسیم می نمایند:
«... اگر ما به خیال خودمان پیروزی داریم پیدا می کنیم، لکن نصرت خدا نباشد، یعنی برای او نباشد برای پیشرفت مقاصد الهی نباشد، مقاصد الهی مقصود این است که برای مظلومان، برای مستمندان، برای پیشرفت احکام اسلام، برای دفع ظلم از مظلومان، برای قطع ید ستمگران، همه اینها برای خدا، خدا فرموده است، ما عمل می کنیم.
اگر فرموده بود که بروید در منزلتان بنشینید، آن وقت ما برای خدا می رفتیم منزل می نشستیم وقتی می فرماید که قتال کنید «قاتلوهم» برای خدا برای اطاعت اوست، نصرت و شکستش هیچ فرقی با هم ندارد، برای این که، این وجه الهی اش همه اش نصرت است آن چیزی که مربوط به معنویات است مربوط به یک جهان دیگر است و برای ما، مایه دست است برای ما سرمایه است وقتی در دست ما باشد چه شکست بخوریم چه پیروز بشویم هیچ فرقی با هم ندارد و اگر این معنی نباشد بازهم فرقی ندارد پیروزی ها شکستش بیشتر است.»(2)
در ماه های اولیه پیروزی انقلاب اسلامی (2 مهر 1358) و در دیداری که مسئولین و پرسنل سپاه پاسداران با ایشان داشتیم و بالطبع عده ای از برادران سپاه که پس از سالها شکنجه و زندان و دربدری و مبارزه ، غرق در نشاط پیروزی انقلاب بودند و آینده نویدبخش جهانی شدن انقلاب اسلامی بر مبنای رهنمودها و آینده نگری های امام را بارها نیز شنیده بودند با کمال تعجب سخنانی از امام را می شنیدند که بسیار نو و عجیب می نمود. حضرت امام در آن دیدار، پیروزی و یا شکست انقلاب در 22 بهمن را به شرط عمل به تکلیف یکسان دانسته و فرمودند:
«... اگر فرض بکنید که ما در این مبارزه ای که ملت ما با محمدرضا، بلکه با همه کشورهایی که با او همراه بودند، در این مبارزه ما فرض کنیم که خدای نخواسته ملت ما شکست خورده بود این یک شکستی بود که دنبالش باز پیروزی بود، و اگر هم شکست خورده بودیم، به نظر من خیلی غصه نداشت، برای اینکه ما مکتبمان محفوظ بود و با محفوظ بودن مکتب بالاخره حق بر باطل غلبه می کند...»(3) و با تکیه بر قیام عاشورایی امام حسین(ع) در کربلا دلیل این دیدگاه سیاسی الهی خود را اینگونه تبیین می کنند.
«حضرت سیدالشهدا هم شکست خورد و کشته شد. اما پیروزی نهایی را داشتند آنها مکتبشان شکست نخورد با کشته شدن، دشمنان را عقب زدند. معاویه و بساط معاویه را که می خواست که اسلام را به صورت یک امپراطوری درآورد و برگرداند به زمان جاهلیت و آن اوضاع جاهلیت شکستش دادند... ما هم اگر چنانچه اینطور شکست بخوریم افتخاری است برایمان و اشکالی هم برایمان نیست که همان طوری که مجاهدین صدراسلام شکست می خوردند، ما هم شکست بخوریم، این نهضتمان پیش می رود و آبروی اسلام محفوظ می ماند تا آخر هم محفوظ می ماند...»(4)
معمار انقلاب اسلامی با اقتدا به اسوه کربلا و سیدالشهدا همواره شکست ها و پیروزی های الهی در انقلاب اسلامی را امانتی برای رسیدن به حکومت جهانی قائم آل محمد می بینند و صریحاً اعلام می کنند:
«... و من امیدوارم که خدای تبارک و تعالی به ما توفیق بدهد که ما بتوانیم به این مقصدی که مقصد انبیاست برسیم و ما ان شاءالله با هم باشیم و این قافله را هم به منزل برسانیم و این امانت را به صاحب امانت رد کنیم...»
ــــــــــــــــــــــــــــ
(1) صحیفه امام ج 12 ص 350
(2) صحیفه امام ج 19 ص 203
(3) صحیفه امام ج 10 ص 107
(4) صحیفه امام ج 11 ص 496


* ابراهیم حاجی محمدزاده

ادامه دارد...

   


یک فرمانده نادم طالبان:
رفتار نظامیان خارجی باعث پیوستن من به گروه طالبان شد

خبرگزاری فارس: یکی از فرماندهان نادم طالبان که روز گذشته در ولایت "بلخ" افغانستان به همراه 11 تن از نظامیان وابسته به روند صلح پیوست، رفتار نظامیان خارجی با مردم را مهمترین دلیل پیوستن خود به گروه طالبان عنوان کرد.

خبرگزاری فارس: رفتار نظامیان خارجی باعث پیوستن من به گروه طالبان شد

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در مزار شریف، "فرمانده سردار" از ساکنان "شهرک افغانیه" که یکی از مناطق ولایت بلخ در شمال افغانستان است، به همراه یکی از افراد سرشناس گروه طالبان و 11 نفر دیگر از نظامیان وابسته به خود به روند صلح پیوستند.

سردار با بیان این که نظامیان خارجی با مردم رفتار غیر انسانی داشتند و بدون توجه به باورهای دینی آنان به بازرسی خودسرانه می‌پرداختند، گفت: دیدن این واقعیت‌ها ما را بر آن داشت تا دست به مخالفت بزنم و به انتقام گیری مسلحانه روی آورم.

وی در ادامه افزود: نیروهای خارجی حتی زنان را بازرسی می‌کردند و افراد بیگناه را بدون دلیل موجه اسیر می‌کردند.

فرمانده سردار که پس از مخالفت‌های مسلحانه طولانی با دولت اینک به روند صلح پیوسته است، از دولت افغانستان خواست تا برای او و دوستانش زمینه یک زندگی مسالمت آمیز و به دور از دخالت بیگانگان فراهم کند.

وی اصرار ریش سفیدان قومی به خصوص مادر خود را دلیل اصلی پیوستن به روند صلح عنوان کرد و افزود: نمی‌خواستم دیگر مادرم شاهد انجام کارهای غیر قانونی توسط فرزندش باشد.

این فرمانده نادم طالبان از افرادی که هنوز مخالف با دولت افغانستان هستند خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و از صف مخالفان جدا شوند و برای تأمین صلح، ثبات و کمک به روند بازسازی کشور به دولت افغانستان بپیوندند.

در 2 ماه اخیر 150 نفر از مخالفان مسلح دولت افغانستان در ولایت بلخ به روند صلح پیوسته‌اند.

"اختر محمد ابراهیم خیل" مسئول ولایتی شورای عالی صلح افغانستان در ولایت بلخ در این باره گفت:  مذاکره با دیگر مخالفان دولت ادامه دارد و امید است که به زودی آنان نیز به این روند بپیوندند.

انتهای پیام/م

   


به بهانه تشییع پیکر فرزندان گمنام حضرت روح‌الله/
اینجا مجلسی است که همه دست قلبشان را با حسین پیوند زده‌اند

خبرگزاری فارس: اینجا مجلسی است که همه دست قلبشان را با حسین(ع)، پیوند زده‌اند تا نشان دهند در کربلای امروز نمی‌گذارند مولایمان تنها بماند. اینجا همه یکصدا این نوا را می‌خوانند و اشک می‌ریزند «کجائید ای شهیدان خدایی/ بلا جویان دشت کربلایی...»

خبرگزاری فارس: اینجا مجلسی است که همه دست قلبشان را با حسین پیوند زده‌اند

به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا»، این روزها حال هوای شهر بوی حسین (ع) را می‌دهد. این روزها چشممان به یکرنگی عادت کرده است. محرم که می‌شود در خیابان‌های این شهر، همگی با هر گرایش و سلیقه‌ای سعی دارند بوی حسین (ع) بدهند.

در همین حال و هوا با خبر می‌شویم که قرار است پیکر یاران حسین در قرن 21 را در چند استان کشور تشیع  کنند.
عزاداریمان تکمیل می‌شود چرا که هوای این شهر بیش از گذشته به عظر خون پاک شهدا معطر شده و دوباره آیین دلدادگی مادران شهدای گمنام با علی اکبرشان شروع می‌شود.
 
وقتی چشم‌مان به پیکر قطعه قطعه شده شهیدی گمنام می‌افتد که تنها 13 سال سن داشته است، یکباره ذهنمان به سمت میوه دل امام حسن (ع) حضرت قاسم ابن الحسن می‌رود. هر کسی که اینجا در تشیع جنازه شهدا حضور دارد خیلی زیباتر لمس می‌کند «کل یوم عاشورا و کل عرض کربلا» را.

اینجا تشیع پیکر شهدا به محلی برای تجدید پیمان مردم عزادار حسینی با خون پاک شهدا و ولی امرشان مقام معظم رهبری تبدیل شده است. اینجا مجلسی است که همگی یقیین دارند مادر این فرزندان پاک در این مراسم تشیع حضور دارند.

اینجا مجلسی است که نه مداح می‌خواهد و نه سخنران، همه روضه‌خوان شده‌اند و صحنه عملی عاشورا را می‌بییند. اینجا همه یکصدا این نوا را می‌خوانند و اشک می‌ریزند «کجائید ای شهیدان خدایی/ بلا جویان دشت کربلایی...»

اینجا مجلسی است که همه دست قلبشان را با حسین(ع)، پیوند زده‌اند تا نشان دهند در کربلای امروز نمی‌گذارند مولایمان تنها بماند. اینجا مجلسی است که به ما یادآوری می‌کند این بیداری اسلامی که در جهان در حال رخ دادن است به برکت خون پاک همین شهدا صورت گرفته است. این حرف مولایمای عزیزمان سید علی است که در دیدار خانواده معظم شهدا، جانبازان و آزادگان استان همدان‏ در سال 83 ایراد فرمودند:

«امروز شما وقتى به صحنه‏ عالم نگاه مى‏کنید، مى‏بینید پرچم اسلام در اهتزاز است؛ اسلام عزیز است؛ ملت‌هاى مسلمان براى حکومت اسلامى مجاهدت و تلاش مى‏کنند؛ دل‌هاى مسلمین پُر از امید است؛ آینده براى مسلمانان روشن است و ملت‌ها در مقابل قدرت‌هاى جهنمى عالم، دچار ترس و رعب نمى‏شوند. آن احساس ذلت و زبونى‏ که ملت‌هاى ضعیف در طول ده‌ها سال گذشته - بلکه قرن‌هاى گذشته - دچار آن بودند، امروز از آن احساس ضعف و ذلت خبرى نیست؛ ملتها شجاع و قوى و اهل اقدام و عمل شده‏اند.
 
اگر کسى باانصاف باشد و بخواهد این پدیده‏ عظیم عالم را تحلیل بکند، به این نتیجه مى‏رسد که همه‏ این برکات، از برکت خون همین جوانان و فرزندان شماست؛ از برکت همین رزمندگانى است که در مدت سال‌هاى بعد از پیروزى انقلاب، در جبهه‏هاى مختلف حضور پیدا کردند؛ جان خود را مورد توجه قرار ندادند؛ هدفهاى الهى را مورد توجه قرار دادند؛ بعضى به شهادت رسیدند، بعضى مجروح و جانباز شدند و در عین جوانى، از عافیت جسمانى محروم شدند؛ بعضى هم به اسارت دشمن درآمدند و سالها سختیهاى زندان و شکنجه‏ تسلط دشمن عنود را تحمل کردند؛ اینها بودند که آن عزت و آن عظمت را براى اسلام به ارمغان آوردند.»

مولایمان در جایی دیگر می‌فرمایند «ملت ایران تا ابد مدیون شهدا و خانواده‏هاى شهدا است. این را همه‏ ملت ما باید بدانند. هرچه ما عزت به دست بیاوریم، هرچه پیشرفت به دست بیاوریم، مرهون خون شهداى عزیز شما، این جگر گوشه‏هاى شماست. اینها بودند که به ما، به کشورشان، به ملتشان، به اسلام عزت دادند. این را همه باید قدر بدانند»

چشم آقا جان! جوانان نسل امروز همانطور که طی این چند سال نشان داده‌اند به مولایشان اقتدا می‌کنند و مال و جان و آبرویشان را هم فدای نائب امام زمان(عج) می‌کنند، وقتی این جمله رهبرم را مرور می‌کنم برق امید در چشمانم می‌درخشد چرا که مولا مژده‌ای بسیار زیبا را به ما جوانان هدیه می‌دهد «من تردیدى ندارم که آینده متعلق به اسلام است، آینده در قلمرو اسلام است و شما جوان‌ها انشاءاللَّه به توفیق الهى آن روزى را که پرچم اسلام در همه‌ این مناطق به اهتزاز دربیاید و یک مجموعه‌ متحد اسلامىِ مقتدر و باعزت تشکیل بشود، خواهید دید» (دیدار با مردم گیلان غرب/مهر90)
انتهای پیام/

   


فارس بررسی می‌کند؛
خودزنی اروپا با تلاش برای تحریم نفتی ایران

خبرگزاری فارس: اروپا اکنون احساس می‌کند که باید صنعت انرژی ایران را مستقیما و با کنار گذاشتن تمام ملاحظات پیشین هدف قرار دهد اما نکته مهم بررسی این واقعیت است که از این تحریم کدام طرف بیشتر ضرر می‌کند؟

خبرگزاری فارس: خودزنی اروپا با تلاش برای تحریم نفتی ایران

به گزارش فارس، بروکسل امروز صحنه برگزاری اجلاس وزاری خارجه 27 کشور عضو اتحادیه اروپاست که به گزارش بنگاه سخن‌پراکنی دولت انگلیس مهم‌ترین بحث در آن مسائل مرتبط با ایران خواهد بود.
 
گزارش اخیر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از یک‌سو و بحران ایجاد شده در رابطه بین ایران و انگلیس از موضوعات اصلی قابل طرح در این اجلاس عنوان شده و به نظر می‌رسد که کشورهای قدرتمند اتحادیه اروپا و در راس آنها دولت انگلیس، بار دیگر به دنبال تصویب تحریم‌هایی علیه ایران باشند.
 
بدیهی است که تحریم موسسات و اشخاص ایرانی از سوی اتحادیه اروپا به تبعیت از ایالات متحده آمریکا امری عجیب نیست و طی سال‌های گذشته مستمرا انجام شده و ثمر خاصی نیز برای کشورهای تحریم‌کننده نداشته است اما در اجلاس امروز یک موضوع جدید به میان کشیده می‌شود که عبارت است از پیشنهاد کشورهایی چون انگلیس و فرانسه برای تحریم نفتی ایران.
 
به بیان دیگر، اروپا اکنون احساس می‌کند که باید صنعت انرژی ایران را مستقیما و با کنار گذاشتن تمام ملاحظات پیشین هدف قرار دهد و البته هر چند این اقدام از سوی اتحادیه اروپا امری غریب و بعید به نظر نمی‌رسد اما نکته مهم بررسی این واقعیت است که از این تحریم کدام طرف بیشتر ضرر می‌کند؟ به عبارت دیگر آیا اتحادیه اروپا در حال خودزنی است؟
 
* بحران اقتصادی و مساله نفت
 
از سال 2008 بار دیگر بحران مالی – اقتصادی به جان نظام‌های تابع اقتصاد سرمایه‌داری افتاده که پس از بحران‌های دهه 30 و دهه 70 میلادی، بار دیگر چالش‌های بزرگی را در پیشگاه سران کشورهای غربی قرار داده است. بدهی‌ها در برخی کشورهای اروپایی به حدی بالا رفته است که به نوعی یادآور بحران بدهی‌ها در دهه‌های 70 و 80 میلادی در آمریکای لاتین است. اتفاقا آن افزایش بدهی‌ها هم بی‌ارتباط با نفت نبود و اساسا بحران اقتصادی دهه 1970 میلادی را افزایش قیمت نفت از حدود 2.5 دلار به حدود 11 دلار منجر شده بود.
 
از دیگر سو کشورهای اروپایی وابسته به منابع انرژی دیگر کشورها هستند و چاره‌ای جز واردات نفت خام ندارند. بنابراین قیمت نفت در وضعیت اقتصادی آنها تاثیر فراوانی دارد. وضعیت اروپایی‌ها از آمریکایی‌ها در حوزه نفت بسیار شکننده‌تر است چرا که آمریکا خود دارای مقادیری نفت است که هر چند در برابر ذخایر خاورمیانه ناچیز است اما تا حدودی نیازهای این کشور را برطرف می‌کند.
 
در شرایط بحران مالی – اقتصادی فعلی، افزایش هر یک دلار در قیمت نفت می‌تواند در وضعیت اقتصادی اروپا و بالاخص کشورهای ضعیف‌تر آن تاثیر روشن و واضحی داشته باشد. از دیگر سو هر تحریم نفتی به معنای محروم کردن بخشی از بازار از بخشی از منابع نفت است و تاثیر طبیعی آن افزایش قیمت نفت خواهد بود.
 
برخی این تئوری را مطرح می‌کنند که در صورت خروج نفت هر کشوری از گردونه عرضه و تقاضا، عربستان سعودی با اتکا به منابع بیش از 260 میلیارد بشکه‌ای خود می‌تواند این کمبود را جبران کند، اما سوال اینجاست که عربستان با وجود این همه توانایی چرا تاکنون از افزایش سرسام‌آور قیمت نفت طی سال‌های اخیر جلوگیری نکرده است؟ در ثانی اگر منابع انرژی ایران از اهمیت زیادی برای غرب برخوردار نیست، پس چرا انگلیسی‌ها سال‌ها بر منابع نفت ایران چنگ انداخته بودند و پس از ملی شدن آن با یک قیام مردمی، هرچه از دستشان برمی‌آمد علیه ایران انجام دادند؟
 
واقعیت آن است که ایران با داشتن بیش از 130 میلیارد بشکه نفت دارای چهارمین منابع نفت اثبات شده و دومین منابع گاز اثبات شده جهان است و در بین کشورهای اوپک نیز دومین صادرکننده محسوب می‌شود. چنین منابعی را نه اروپا و نه هیچ موجودیت اقتصادی دیگری نمی‌تواند نادیده بینگارد.
 
اقتصاد لرزان اروپا و آمریکا نمی‌تواند تاوان دیدگاه‌های سیاسی سران چند کشور را بپردازد و دست‌کم در شرایط کنونی بازی با نفت به منزله بازی با آتش است. وزیر خزانه‌داری انگلیس که خود پیشتار ارائه این طرح است، تصریح کرده که کشورش مجبور است تا سال 2017 از سیاست‌های اقتصادی انقباضی که منجر به اعتراضات گسترده مردمی نیز بوده است تبعیت کند. طی سه سال آینده درآمد خانوار در انگلیس 7.4 درصد کاهش می‌یابد و در ضمن در سال 2015 و علی‌رغم تورم سنگین 13 ساله، مردم انگلیس حداکثر معادل سال 2002 درآمد خواهند داشت. با این وصف مشخص نیست که سران لندن با کدام منطق دست بر روی نفت نهاده‌اند که منبع اصلی انرژی آنها و بسیاری دیگر از کشورها است؟!
 
* آمریکا همچنان اروپا را در مساله نفت بازی می‌دهد
 
سران اروپا در دهه 90 میلادی و پس از عملیات آزادسازی کویت که منجر به حضور دائمی آمریکا در خلیج فارس شد توانستند دست کم به یک درک نسبی از این واقعیت دست پیدا کنند که نظر کیسینجر، وزیر خارجه سابق آمریکا در خصوص لزوم اشغال چاه‌های نفت در حال پیاده شدن است. حتی برای گذر از این بحران، کشورهای اروپایی مدت‌ها تمرکز خود را بر منابع نفتی دریای خزر نهادند اما این منابع نه از نظر کمیت و نه از نظر کیفیت، به هیچ وجه قابل رقابت با منابع نفت خلیج فارس نبودند.
 
اروپا در این بین می‌توانست یک راه معقول در پیش گیرد و آن هم بهبود روابط با تنها کشور نفت‌خیز حاشیه خلیج فارس بود که تحت سلطه آمریکا نیست. رابطه دوستانه با ایران به عنوان تنها کشور نفت‌خیز خلیج فارس که خارج از حوزه نفوذ آمریکاست می‌توانست در این فضای تنگ و تاریک ایجاد شده از سوی واشنگتن، اقتصاد اروپا را نجات دهد.
 
اما اروپایی‌ها نتوانستند از این فرصت استفاده کنند بلکه بیش از پیش در دامی که آمریکا برای آنان پهن کرده بود افتادند. تبلیغات ضد ایرانی در خصوص پرونده هسته‌ای و همکاری انگلیس با آمریکا به عنوان یک کشور اروپایی تافته جدا بافته که همواره خود را بیشتر به آمریکا نزدیک دانسته تا اروپا، اروپا را دقیقا به همان جهتی برد که آمریکایی‌ها می‌خواستند، یعنی استفاده از همان منابع نفتی که تحت کنترل آمریکایی‌هاست.
 
این وضعیت یادآور طرح‌های مشترک نیکسون و کیسینجر در دهه هفتاد میلادی است که بر این باور بودند که نفت باید گران بماند تا دلارهای اروپایی بار دیگر به خانه بازگردند. آن زمان خشم اعراب از شکست سال 1973 در جنگ موسوم به "یوم کیپور" فرصت لازم را فراهم آورد تا آمریکایی‌ها حداکثر بهره را ببرند و اروپا را که در حال پیش‌روی اقتصادی بود، متوقف سازند.
 
* نفت کالایی نیست که بر زمین بماند
 
کمتر از 20 درصد از نفت تولیدی ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر می‌شود و بدیهی است که جایگاه اتحادیه اروپا از این جهت برای ایران چندان مهم نیست. به عبارت دیگر اتحادیه اروپا و ایران در بازار عرضه و تقاضای نفت چندان دارای منافع مشترک نیستند.
 
بدیهی است که با روند رو به رشد مصرف نفت در جهان، ایران مشکلی برای فروش 20 درصد از نفت خود در صورت تحریم را نخواهد داشت و اصولا نفت کالایی نیست که بر زمین بماند. با این حال افزایش قیمت نفت ناشی از اثر روانی تحریم بر بازارهای جهانی از یک سو و محدود شدن هرچه بیشتر منابع نفتی شرکت‌های اروپایی می‌تواند ضررهای اقتصادی بیشتری را متوجه اروپا کند. اقدام احتمالی اروپا برای تحریم نفت ایران به مثابه نوعی خودزنی است چرا که وابستگی اقتصادی ایران به اروپا بسیار ناچیز است اما وابستگی اروپا به بازار نفت بسیار جدی است و هر تلاطمی که در این بازار ایجاد شود، اقتصاد اروپا را دچار لرزش می‌کند.
 
ایران ثابت کرده است که نحوه مقابله با تحریم را بلد است اما اقتصاد اروپا در دهه هفتاد میلادی ثابت کرده است که نحوه مقابله با تلاطم‌های نفتی را چندان خوب بلد نیست. اقتصاد اروپا بدون نفت اقتصادی میرا خواهد بود اما اقتصاد ایران بدون اروپا به حیات خود ادامه می‌دهد.
 
در ضمن از عوارض این تحریم اقتصادی نهادینه‌تر شدن وابستگی اروپا به منابع نفتی تحت کنترل آمریکاست که خواسته نهایی آمریکایی‌هاست، خواسته‌ای که انگلیس نیز در مسیر آن گام برمی‌دارد.
 
* ایران بازنده تحریم نفتی اتحادیه اروپا نیست
 
ایران به هر حال نفت خود را به قیمت روز خواهد فروخت هرچند که تحریم‌ها ممکن است فرآیند آن را قدری مشکل سازند. اتحادیه اروپا که مدت‌هاست شرکت‌های نفتی خود را از بازار ایران خارج کرده است، به خوبی از عدم اتکای صنایع انرژی ایران به خود آگاه است. تحریم‌های مدنظر قرار گرفته نیز بیش از اثر اقتصادی، بیشتر جنبه سیاسی دارند و تصویب آنها تنها می‌تواند یک اقدام خصمانه دیگر تلقی شود که بر بی‌اعتمادی ایرانیان نسبت به اروپا خواهد افزود.
 
اروپایی‌ها نباید فراموش کنند که ایران تحت بدترین تحریم‌ها هشت سال جنگ را پشت سر گذاشته است، بنابراین باز هم می‌داند چگونه باید به تقابل با بحران‌های غرب‌ساخته برود.
 
انتهای پیام/ک.ص
 
 
 
 
 
 

   


سازمان وظیفه عمومی اعلام کرد:
موفقیت در آزمون سراسری پیام‌نور شرط معافیت تحصیلی دانشجویان این دانشگاه

خبرگزاری فارس: برای دانشجویان دانشگاه پیام‌نور در مدت دانش‌پذیری معافیت تحصیلی صادر نمی‌شود و تنها پس از قبولی در آزمون سراسری دانشگاه پیام نور از معافیت تحصیلی برخوردار می‌شوند.

خبرگزاری فارس: موفقیت در آزمون سراسری پیام‌نور شرط معافیت تحصیلی دانشجویان این دانشگاه

به گزارش خبرنگار انتظامی فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان وظیفه عمومی، این سازمان در خصوص شرایط پذیرش دانشجو در دوره‌های فراگیر دانشگاه‌های پیام نور این گونه خبر داد: شرط اصلی صدور معافیت تحصیلی از سوی این سازمان برای دانشجویان، شرکت در آزمون سراسری دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی است که از طریق سازمان سنجش اعلام می­شود.

لازم به ذکر است که دانشجویان متقاضی دوره‌های فراگیر دانشگاه پیام نور در صورت شرکت در آزمون‌های مورد تأیید سازمان سنجش و قبولی در آن، جزء پذیرفته‌شدگان دانشگاه پیام نور هستند که در این صورت با دارا بودن سایر شرایط، واحدهای این دانشگاه مجاز به ثبت نام اولیه آنان بوده و این دسته از قبول شدگان را با برگ مربوط به منظور اخذ مجوز ثبت نام قطعی به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) ارجاع می‌دهند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: برای مدت دانش‌پذیری معافیت تحصیلی صادر نخواهد شد و اینگونه دانشجویان در صورت پذیرفته شدن در آزمون سراسری دانشگاه پیام نور و به شریط نداشتن غیبت مجاز به ثبت نام بوده و برای آنان از سوی سازمان وظیفه عمومی معافیت تحصیلی صادر خواهد شد.
انتهای پیام/

   


/لیگ دسته دوم ژیمناستیک هنری- گنبد کاووس/
ژیمناست‌های تیم اعظمی شیراز قهرمان شدند

خبرگزاری فارس: دومین دوره لیگ دسته دوم ژیمناستیک به میزبانی گنبد کاووس با برتری تیم استاد حسین اعظمی شیراز به پایان رسید.

خبرگزاری فارس: ژیمناست‌های تیم اعظمی شیراز قهرمان شدند

به گزارش خبرگزاری فارس، در پایان دومین دوره از مسابقات لیگ دسته دوم ژیمناستیک تیم "استاد حسین اعظمی شیراز" مقام نخست را کسب کرد و هیات ژیمناستیک یزد و "روزبهان بتن کرمانشاه" به ترتیب در جایگاه های دوم و سوم ایستادند.

در بخش انفرادی ۶ وسیله نتایج زیر به دست آمد:
در حرکات زمینی:
علی عزیزی از تیم استاد حسین اعظمی شیراز اول شد.
پیمان صحرا کاری و محمد امین آخوند زاده از هیات ژیمناستیک یزد به ترتیب دوم و سوم شدند.
در خرک حلقه:
محمد داود یاوری از هیات ژیمناستیک یزد مقام اول را کسب کرد.
شهاب قناعتی از تیم استاد حسین اعظمی شیراز و معین تجملیان از هیات ژیمناستیک یزد به ترتیب دوم و سوم شدند. 
در دارحلقه:
منصور حرزاده از هیات ژیمناستیک یزد اول شد.
شهاب قناعتی از تیم استاد حسین اعظمی شیراز و پیمان صحرا کاری از هیات ژیمناستیک یزد به ترتیب دوم و سوم شدند.
در پرش خرک:
شهاب قناعتی از تیم استاد حسین اعظمی شیراز اول
امیر مرادی از روزبهان بتن کرمانشاه دوم
حجت الله محمدی از استاد حسین اعظمی شیراز سوم
در پارالل:
معین تجملیان از هیات ژیمناستیک یزد اول
محمد داود یاوری از هیات ژیمناستیک یزد دوم
رضا زیارتی از تیم استاد حسین اعظمی شیراز مشترکا سوم
در بارفیکس:
رضا زیارتی از تیم استاد حسین اعظمی شیراز اول
محمد شهاب قناعتی از استاد حسین اعظمی شیراز دوم
محمد شهاب یاوری از تیم استاد حسین اعظمی شیراز سوم 
انتهای پیام/خ

   


هویت یک عبد - 2
پناهیان: راه رسیدن به عشق خداوند، درک مفهوم عبد بودن است

خبرگزاری فارس: همه دوست دارند عاشق خداوند بشوند اما راه رسیدن به عشق خداوند چیست؟ چه کار کنیم که هم اطاعت و بندگی خداوند برایمان راحت شود و هم فراتر از آن، اینکه با عشق و علاقه، بندگی کنیم؟ یکی از کلیدی‌ترین مفاهیمی که به سرعت این راه را برای ما هموار می‌کند، توجه به مفهوم «عبد بودن» و درک معنای عبودیت است.

خبرگزاری فارس: پناهیان: راه رسیدن به عشق خداوند، درک مفهوم عبد بودن است

پناهیان: راه رسیدن به عشق خداوند، درک مفهوم عبودیت است
اشاره: آنچه در ادامه می خوانید خلاصه ای از سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان در مسجد دانشگاه تهران با موضوع «هویت یک عبد» است. سخنرانی ایشان در دهه اول محرم هر روز از ساعت 10:30 صبح در مسجد دانشگاه تهران برگزار می شود.


راه رسیدن به عشق خداوند چیست؟

*  ما نه تنها باید بتوانیم به راحتی بندگی کنیم و از خداوند اطاعت نماییم، بلکه باید بتوانیم عاشقانه این کار را انجام دهیم و البته عاشق بودن هم با اجبار نمی‌شود، لذا باید با روح و اندیشۀ خود کاری کنیم که با لذت بندگی کنیم واِلا اصلاً بندگی نخواهیم کرد و یا اینکه درست بندگی نخواهیم کرد.

*    اگر درست بندگی کنیم، هم زندگی ما معنا پیدا خواهد کرد و رونق می‌گیرد و هم اینکه گرفتاری‌های ما کمتر خواهد شد. با بندگی، خیلی از گرفتاری‌های آزاردهندۀ ما کنار می‌رود؛ چون خیلی از گرفتاری‌های ما برای این است که خداوند می‌خواهد ما را متوجه خودش کند، و بعد از توجه به خداوند دیگر گرفتاری‌های ما آزاردهنده نخواهند بود. بعد از اینکه عبد خدا شدیم، گرفتاری‌ها را اصلاً گرفتاری به حساب نخواهیم آورد و حتی از آنها لذت هم خواهیم برد.

چه کار کنیم تا اطاعت و بندگی خداوند برایمان راحت شود؟

*    همه دوست دارند عاشق خداوند بشوند اما راه رسیدن به عشق خداوند چیست؟ چه کار کنیم که هم اطاعت و بندگی خداوند برایمان راحت شود و هم فراتر از آن، اینکه با عشق و علاقه، بندگی کنیم؟ یکی از کلیدی‌ترین مفاهیمی که به سرعت این راه را برای ما هموار می‌کند، توجه به مفهوم «عبد بودن» و درک معنای عبودیت است و قبل از آن باید در مورد اینکه هویت ما چیست و تلقی ما از خودمان چیست عمیقاً تأمل کنیم و بیاندیشیم. 

*     اگر به این معنا برسیم که ما عبد خدا هستیم، نه تنها اطاعت و بندگی برایمان سهل و آسان خواهد بود و نه تنها به نفسمان دیگر اجازه نخواهیم داد که در مورد اطاعت از اوامر الهی با ما بحث و جدل کند، بلکه عاشقانه به عبادت و بندگی خداوند خواهیم پرداخت و از آن لذت خواهیم برد. اگر به این معنا برسیم، می‌توانیم راه صدساله را یک‌شبه طی کنیم.

*   اصلاً چرا راهی را که می‌شود یک‌شبه پیمود، صد‌ساله بپیماییم؟ همۀ آنهایی که راه یک‌شبه را صد‌ساله می‌روند حتماً حسرت‌ خواهند خورد چون حتماً دچار اشتباه شده‌اند و گیری در کارشان وجود داشته که با وجود راه کوتاه‌تر، دور خودشان چرخیده‌اند یا از بی‌راهه رفته‌اند.

انتهای پیام/

   


دستگیری بیش از ۱۵۰۰ قاچاقچی کالا در آذربایجان‌شرقی

خبرگزاری فارس: رئیس پلیس آگاهی آذربایجان‌شرقی از دستگیری ‌هزار و 516 نفر متهم در ارتباط با کالای قاچاق از ابتدای امسال در این استان خبر داد.

خبرگزاری فارس: دستگیری بیش از ۱۵۰۰ قاچاقچی کالا در آذربایجان‌شرقی

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس آذربایجان‌شرقی، قنبر مداحی به شناسایی یک محل دپو کالاهای قاچاق در تبریز اشاره کرد که طی آن کالاهایی به ارزش ده‌ها میلیون تومان کشف و ضبط شد.
وی گفت: در عملیات مذکور دو نفر متهم دستگیر شده و دو نفر شناسایی شده دیگر نیز متواری هستند. 
مداحی در ادامه به ارائه آمار کالای قاچاق مکشوفه پلیس استان اشاره کرد و گفت: از ابتدای امسال ارزش کالای قاچاق کشف شده در استان بیش از 240 میلیارد ریال است که این مقدار در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل 79 درصد افزایش نشان می‌دهد.
وی تصریح کرد: در رابطه با کالاهای قاچاق در مدت مذکور در استان 938 فقره پرونده تشکیل شده و یک‌هزار و 516 نفر متهم دستگیر شده و 565 دستگاه خودرو توقیف شده است. 
مداحی افزود: برخورد قاطع با عاملان کالاهای قاچاق ممنوعه مثل مشروبات، سلاح و مهمات، آلات و ادوات مستهجن و تجهیزات ماهواره‌ای در دستور کار پلیس قرار دارد. 
رئیس پلیس آگاهی استان در ادامه ضمن اشاره به نزدیک شدن پایان سال و احتمال ورود مواد محترقه از سوی قاچاقچیان از مردم خواست در زمینه کشف اینگونه کالاها برای پیشگیری از عواقب احتمالی با پلیس همکاری کنند.
انتهای پیام/و۳۰

   


کتاب «72 سخن عاشورایی» از بیانات مقام معظم رهبری منتشر شد

خبرگزاری فارس: همزمان با فرا رسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت ابا‌عبدالله الحسین (ع) کتاب «‌72 سخن عاشورایی » از بیانات مقام معظم رهبری منتشر شد.

خبرگزاری فارس: کتاب «72 سخن عاشورایی» از بیانات مقام معظم رهبری منتشر شد

به گزارش خبرگزاری فارس، همزمان با فرا رسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت ابا‌عبدالله الحسین (ع) کتاب «‌72 سخن عاشورایی » از بیانات مقام معظم رهبری توسط دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای(مدظله العالی) منتشر شد.

این کتاب در 296 صفحه گزیده‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدّظلّه) دربارة مسائل مختلف مربوط به نهضت حسینی می‌باشد که از خرداد 1368 تا تیرماه 1390 در محافل و مجالس گوناگون ایراد و در قالب 72 سخن جمع‌آوری شده است. همچنین در سخن 72 دعاهایی که معظّمٌ‌له با محتوای مطالب مربوط به حماسه‌ی عاشورا در سخنرانی‌های مختلف ایراد فرموده‌اند جمع‌آوری و ارائه شده است.

در بخشی از پیشگفتار کتاب می‌خوانیم:

بار دیگر ماه محرّم فرامیرسد و نام و یاد حضرت سیّدالشّهدا، امام حسین(ع) فضای جامعهی اسلامی را با عطر معنوی خویش معطّر مینماید. در طول قرنهایی که از حادثهی عظیم عاشورا گذشته است؛ علما، فقها، متفکّران و محقّقان بسیاری در جهت تبیین و تبلیغ فلسفهی قیام امام حسین(ع) و اصحاب باوفایش کوششها نموده و آثار متعدّدی از خویش بهجا گذاشته و در دسترس عموم مردم مشتاق به فهم و درک معارف دینی قرار دادهاند.
در میان همهی تلاشهای گذشتگان در بهرهگیری از برکات و آثار نهضت امام حسین(ع)، نام امام خمینی(ره) همچون ستارهای فروزان میدرخشد؛ چرا که آن امام راحل با استفادهی دقیق و روزآمد از معارف حسینی و با طرح شعار برخاسته از فلسفهی عاشورا یعنی «پیروزی خون بر شمشیر» توانست انقلاب ملّت مسلمان ایران را رهبری و به سرمنزل پیروزی برساند و به تبلیغ عملی و نشان دادن جلوهی حقیقی فلسفهی قیام عاشورا اقدام کند.
حضرت آیتالله العظمی خامنهای، رهبر معظّم انقلاب اسلامی که رهبری این انقلاب الهی را پس از رحلت امام(ره) برعهده گرفتهاند نیز توجّهی بسیار عمیق و دقیق به نهضت عاشورا داشته و در مناسبتهای مختلف به تبیین و روشنگری پیرامون این بزرگترین واقعهی تاریخ اسلام پرداختهاند.
ویژگی خاصی که در بیانات معظّمٌله در این زمینه بهخوبی قابل مشاهده است همانا جامعنگری و در عین حال تبیین دقیق، کارآمد، مبتنی بر تحلیل تاریخ و موشکافیهای علمی و محقّقانه در زوایای پنهان و آشکار نهضت امام حسین(ع) است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند با شماره تلفن‌های 66483695 و 66483975-021و 09195593732تماس حاصل نمایند و یا به نشانی پست الکترونیک book@khamenei.ir پیام ارسال نمایند.
انتهای پیام/و

   


مرد دهن‌بین به توصیه مادرش زنش را آزار داد

خبرگزاری فارس: زنی در دادگاه خانواده گفت: شوهرم دهن‌بین است و هر حرفی که مادرش می‌گوید گوش می‌دهد؛ مادرشوهرم خواهان عذاب من است و به شوهرم می‌گوید که مرا زجر بدهد.

خبرگزاری فارس: مرد دهن‌بین به توصیه مادرش زنش را آزار داد

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»،‌ زنی با مراجعه به دادگاه خانواده شهید محلاتی دادخواست جدایی خود را به قاضی شعبه 250 این مجتمع قضایی خانواده ارائه کرد.

این زن در برابر قاضی این شعبه با بیان اینکه شوهرم هر کاری که مادرش می‌گوید، انجام می‌دهد، گفت: مادرشوهرم هر روز با شوهرم تماس می‌گیرد و به او می‌گوید که با من بدرفتاری کرده و مرا به خرید نبرد.

وی ادامه داد: شوهرم هر کاری که مادرش می‌گوید، انجام می‌دهد، از این وضع خسته شدم او با این کار زندگی را به کامم تلخ می‌کند.

زن بار دیگر در حضور قاضی بیان کرد: می‌خواهم از شوهرم جدا شوم تا او با مادرش زندگی کند و دیگر کسی نباشد که مرا عذاب دهد.

وی افزود: مادرشوهرم روی همسرم حساس است و می‌خواهد شوهرم تنها مال او باشد و از اینکه برای او زن گرفته، ناراحت است.

زن عنوان کرد: رفتارهای شوهرم مرا خسته کرده نمی‌خواهم کسی به من بی‌احترامی کرده و زندگی‌ام را خراب کند.

زن در انتها بیان کرد: می‌خواهم از شوهرم جدا شوم و تنها و به دور از او که دهن‌بین است زندگی کنم.

قاضی این شعبه بعد از صحبت‌های زن، حضور مرد را به خاطر اصرار زن برای رسیدگی به پرونده در جلسه بعد خواهان شد.
انتهای پیام/

   


کیومرث هاشمی در واکنش به ضدونقیض‌های شرط ورود دانش‌آموزان به مقطع راهنمایی:
شرط "ورزشی" ورود به مقطع راهنمایی فعلاً در حد فکر است/اجرا در صورت تصویب

خبرگزاری فارس: رئیس مرکز تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه طرح «یادگیری شنا و طناب‌زنی شرط ورود دانش‌آموزان به مقطع راهنمایی خواهد شد» در حد فکر است، گفت: این طرح در صورت تصویب شورای عالی آموزش و پرورش، پس از پایان سال دوم طرح سباح، اجرا می‌شود.

خبرگزاری فارس: شرط "ورزشی" ورود به مقطع راهنمایی فعلاً در حد فکر است/اجرا در صورت تصویب

کیومرث هاشمی، رئیس مرکز تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» با بیان اینکه در پایان سال دوم طرح سباح و در صورت تصویب شورای عالی آموزش و پرورش، این طرح یکی از شرط‌ هایی می‌شود که دانش‌آموزان از مقطع ابتدایی به مقطع راهنمایی راه پیدا می‌کنند، اظهار داشت: باید سال دوم طرح سباح پایان یابد، سپس مصوبه شرط طرح سباح برای ورود دانش‌آموزان مقطع ابتدایی به مقطع راهنمایی را به شورای عالی آموزش و پرورش ارسال کنیم و در نهایت در صورت تصویب این شورا، لازم‌الاجرا خواهد شد.

رئیس مرکز تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اجرای این طرح در حد یک فکر بود و برای اجرایی شدن نیازمند طی مراحل قانونی است، خاطرنشان کرد: یکی از خبرنگاران از وزیر آموزش و پرورش شرط طرح سباح برای ورود دانش‌آموزان مقطع ابتدایی به مقطع راهنمایی را پرسیده بود که وزیر نیز چنین موضوعی را تکذیب کرده بود چراکه این طرح هنوز برای تصویب به شورای عالی آموزش و پرورش فرستاده نشده است.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که آیا وزیر آموزش و پرورش نیز همین نظر را دارد؟ گفت: وقتی مصوبه‌ای به شورای عالی آموزش و پرورش می‌رود، وزیر آموزش و پرورش به عنوان رئیس این شورا دارای حق رأی است و باید تصویب شود و در صورت عدم تصویب، اجرایی نخواهد شد.

وی با بیان اینکه هنوز اتفاقی در این زمینه نیفتاده است، تصریح کرد: در صورتی که پس از پایان سال تحصیلی، این طرح در شورای عالی وزارت آموزش و پرورش تصویب شود، رسانه‌ای خواهد شد؛ البته بارها در مصاحبه با خبرنگاران در رسانه‌های مختلف گفته‌ام که چنین فکری دارم.

رئیس مرکز تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه با وزیر آموزش و پرورش هماهنگ هستم و هیچ اختلافی وجود ندارد، عنوان کرد: یکی از خبرنگاران سؤال اشتباهی از وزیر آموزش و پرورش پرسید که «آیا طرح سباح و طناورز شرط ورود دانش‌آموزان مقطع ابتدایی به مقاطع بالاتر است؟» و وزیر نیز چنین چیزی را تکذیب کرد؛ البته اگر بنده هم به جای وزیر بودم همان جواب را می‌دادم.

هاشمی اضافه کرد: این خبرنگار باید اینگونه سؤال خود را مطرح می‌کرد که آیا چنین نگاهی در آینده وجود خواهد داشت و جزئیات این طرح را از وزیر آموزش و پرورش می‌پرسید.
انتهای پیام/

   


تولیدات صنعتی ژاپن افزایش یافت

چهارشنبه 9 آذر 1390 نویسنده: مینا ب |

تولیدات صنعتی ژاپن افزایش یافت

خبرگزاری فارس: میزان تولیدات صنعتی ژاپن طی ماه اکتبر 2.4 درصد افزایش یافت.

خبرگزاری فارس: تولیدات صنعتی ژاپن افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از بلومبرگ رشد تقاضا برای شرکتهای بزرگ خودروسازی تاثیر زیادی در افزایش 2.4 درصدی تولیدات صنعتی ژاپن در ماه اکتبر داشته است که این رقم بسیار بیشتر از پیش بینی های اولیه کارشناسان اقتصادی است .
بر اساس گزارش وزارت بازرگانی ژاپن تولیدات صنعتی این کشور طی ماه سپتامبر با افت 3.3 درصدی روبرو شده بود .
بر اساس این گزارش افزایش ارزش ین در برابر دلار طی ماههای اخیر موجب کاهش سود شرکتهای بزرگ ژاپنی مثل تویوتا شده است . آکیو تویودا رییس شرکت تویوتا هشدار داد اگر روند صعودی ارزش ین در برابر دلار ادامه یابد این شرکت ورشکست خواهد شد .
وقوع سیل بی سابقه در 70 سال اخیر در تایلند نیز موجب کاهش شدید قطعات و لوازم مورد نیاز شرکتهای بزرگ ژاپنی شده است . آمارهای دولتی ژاپن نشان می دهد میزان تولیدات صنعتی این کشور نیز طی ماه نوامبر با افت 0.1 درصدی روبرو خواهد شد و این رقم در ماه دسامبر بیش از 2.7 درصد افزایش خواهد یافت .
افزایش نرخ بیکاری ژاپن طی سه ماه سوم 2011 نیز موجب افزایش نگرانیها در خصوص وضعیت اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ جهان شده است . ارزش ین ژاپن در برابر دلار روز 31 اکتبر به بالاترین حد خود پس از جنگ جهانی دوم رسید .
جان آزومی وزیر دارایی ژاپن نسبت به تلاشهای بیشتر این کشور برای کاهش ارزش ین در برابر دلار به شرکتهای بزرگ ژاپنی قول داده است .
انتهای پیام /

   


شکیب در گفت‌وگو با فارس:
وجود چاه قتات باعث نشست زمین شده است/ انجام مطالعات در پروژه‌ها مظلوم واقع می‌شود

خبرگزاری فارس: رئیس کمیسیون توسعه عمران شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه انجام مطالعات در پروژه‌ها مظلوم واقع می‌شود، گفت: وجود چاه قتات باعث نشست زمین شده است.

خبرگزاری فارس: وجود چاه قتات باعث نشست زمین شده است/ انجام مطالعات در پروژه‌ها مظلوم واقع می‌شود

حمزه شکیب در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس درباره فرو نشست زمین در خیابان کمیل، اظهار داشت: آنچه به من گزارش داده‌اند این بوده که حوالی این خیابان در زیر زمین دستگاه تی بی ام رد شده و وجود چاه قنات باعث ریزش زمین شده است.
 
وی افزود: طبق گزارشات دریافتی مشکل خاصی پیش نیامده و بخشی از خیابان را ترمیم کرده‌اند که باقی آن نیز امروز تمام خواهد شد.
 
یا مطالعات لازم صورت نگرفته یا دقت لازم را نداشته‌اند

رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه هنگام انجام کار در تونل به طور حتم با چاه‌های فاضلاب برخورد می‌شود، تصریح کرد: قاعدتا باید مطالعاتی انجام شود که حفره‌ها شناسایی شوند ولی متأسفانه در آن مسیر مطالعه صورت نگرفته یا دقت لازم را نداشته‌اند.

وی افزود: شورای شهر تهران مصوبه‌ای دارد مبنی بر اینکه شهرداری برای انجام پروژه‌های خود موظف است مطالعات فنی، توجیه اقتصادی و برآورد هزینه را در نظر گیرد و تا زمانیکه بودجه مشخص نشده نیز کار را شروع نکند.

تذکرات لازم برای کار در زیر زمین به صورت کتبی شهرداری داده شده است

شکیب خاطرنشان کرد: برای کار در زیر زمین هم چنین مصوبه‌ای وجود دارد که علاوه بر آن تذکرات لازم از طریق نامه‌نگاری انجام شده و اگر بخواهند برای کار در زیر زمین اقدام کنند باید مطالعات جامع آن را انجام دهند چرا که این مطالعات نسبت به هزینه اجرا و فشاری که به ما تحمیل می‌کند عدد قابل توجهی نیست.

وی با بیان اینکه علم و دانش آنقدر پیشرفت کرده که این کارها را می‌توانیم انجام دهیم، اظهار داشت: موضوع دیگری که در این بحث وجود دارد این است که زیر زمین در اصطلاح نامحدود است یعنی ابعاد آن را به طور دقیق مشخص نیست و فقط با یک حجم روبرو هستید.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: حجم مذکور هم دستخوش یک سری تغییرات طبیعی و انسان‌ساز هم می‌شود که شناسایی آنها کاری سخت و پیچیده است؛ در مواردی هم می‌تواند این موارد رخ دهد ولی باید سعی کنیم آن را به حداقل ممکن برسانیم.

انجام مطالعات در پروژه‌ها مظلوم واقع می‌شود

وی ادامه داد: اگر پروژه‌های عمرانی را فاز بندی کنیم و در نهایت به پایان جزئیات نقشه‌های اجرایی برسیم بخش مطالعات همیشه به گونه‌ای مظلوم واقع می‌شود.

شکیب تصریح کرد: متأسفانه مسئولان اجرایی به دلیل اینکه با علم روز فاصله گرفته‌اند عملا برایشان قابل قبول نیست و کار را شلاقی و بزن برو انجام می‌دهند.

وی گفت: پروژه‌ای را سراغ دارم که در شرایطی با پیمانکار قرارداد بسته که هنوز نقشه و طرحی وجود ندارد در حالیکه پیمانکار باید بداند قرار است چه کاری انجام دهد؛ متأسفانه در این بحث مطالعات مظلوم واقع شده ولی افرادی که مطالعات را می‌فهمند و به علم نزدیکتر‌ هستند کمتر اشتباه می‌کنند.
انتهای پیام/

   


اعتصاب کارگران چینی آی‌بی‌ام و اپل

چهارشنبه 9 آذر 1390 نویسنده: مینا ب |

دنیای موبایل و کامپیوتر؛
اعتصاب کارگران چینی آی‌بی‌ام و اپل

خبرگزاری فارس: حدود هزار کارگر محلی کارخانه های شرکت های آی بی ام و اپل در شنزن چین اعتصاب یک روزه ای را برپا کردند.

خبرگزاری فارس: اعتصاب کارگران چینی آی‌بی‌ام و اپل

به گزارش فارس به نقل از رجیستر، این اعتصاب در کارخانه شرکت Jingmo Electronics در شهر شنزن چین رخ داده و علت آن ساعات بسیار بالای کار در شیفت شب بوده که به سلامتی و اعصاب و روان کارگران چینی لطمات جدی وارد کرده است.
کارگران چینی آی بی ام و اپل موظف به کاردر شیفت شبانه از ساعت 6 بعد از ظهر تا 12 شب هستند و این ساعت کاری طولانی برای بسیاری از کارگران غیرتحمل است.
تعطیل کردن اضافه کاری در قالب شیفت های آخر هفته به منظور جلوگیری از پرداخت پول بیشتر به کارگران هم مورد اعتراض آنان قرار گرفته است.
این کارگران بین 100 تا 200 ساعت در هر ماه کار می کنند و این مساله منجر به خستگی و جراحت های متعدد بدنی به خاطر بی خوابی در حین کار شده است.
این اعتصاب یک روزه با حمله پلیس ضدشورش به کارخانه یاد شده در 22 نوامبر در هم شکسته است. البته مدیران مسئول گفته اند با بخشی از درخواست های کارگران موافقت کرده اند.
انتهای پیام/ح

   


   


درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic